Sermaye avansı
Capital advance
  1. Tez No: 832585
  2. Yazar: BEGÜM BİLGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEK TORAMAN ÇOLGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamız, uygulama tarafından yaratılmış ve vergi mevzuatı ile idari kurumlarının düzenlemeleri haricinde, özel hukuk kapsamında düzenlenmemiş olan sermaye avansını konu almaktadır. Sermaye avansı, pay sahibinin şirkete verdiği borcun, alacaklısına geri ödenerek veya paya dönüştürülerek ödenmesine izin veren, özel bir ifa mekanizmasına sahip olan borcu ifade etmektedir. Çalışmamızda sermaye avansının unsurları, ifa yolları, tarafların hak ve yükümlülükleri, diğer hukuk kurallarıyla ilişkisi incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of“capital advance”which is not regulated under private law aside from tax regulations and regulations of administrative bodies and originates from customary practice. Advance capital refers to a shareholders' loan given to the company, which has a special performance mechanism that allows the loan to be settled by repaying to the creditor or converting it into shares of the company. In this study, the elements and the performance mechanism of this concept, the rights and obligations of the parties, and the relationship of this concept with other applicable rules of law are analyzed and evaluated.