Anonim şirketlerde kar payı avansı
Advance dividend in joint stock companies
  1. Tez No: 466222
  2. Yazar: ERCAN GEÇGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Anonim şirketlerin temel amacı belli bir dönemde gerçekleştirdikleri faaliyetler sonucunda kâr elde etmek ve bu elde edilen kârı dağıtmaktır. Anonim şirketler için bu amaç vazgeçilmez niteliktedir. Anonim şirkette pay sahipleri de şirkete getirdiği sermayenin karşılığı olarak kâr elde etmeyi amaçlar. Bundan dolayı kâr payı hakkı, pay sahibinin en önemli mali hakkıdır.Anonim şirketin kâr dağıtımı için politika belirlemesi gelişmekte olan piyasalarda oldukça önemlidir. Anonim şirketin belirleyeceği kâr dağıtım politikaları, nihai kâr dağıtımı, ara kâr dağıtımı ve avans kâr dağıtımı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızın konusu, anonim şirketlerde kâr payı avansı dağıtılması ilişkin düzenlemelerdir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile, kâr payı avansı dağıtımına ilişkin önemli bir değişikliğe gidilmiştir. Bu değişiklikle, sadece halka açık anonim şirketler için söz konusu olan kâr payı avansı müessesesi, halka kapılı anonim şirketler için de kabul edilmiştir. Çalışmamızda, kâr kavramına ve kâr kavramının çeşitlerine değinilmiştir. Kâr payının tanımı ve hukuksal niteliği de Türk Ticaret Kanunu, doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları ışığında ele alınmıştır. Ayrıca, kâr payı hakkına hakim olan ilkelere de yer verilmiştir. Çalışmamızın asıl konusu olan kâr payı avansı dağıtımı ise, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası kurulu tarafından çıkartılan ikincil düzenlemelerde yer alan hükümler ve doktrindeki görüşler doğrultusunda incelenmiştir. Bununla birlikte, kâr payı avansı dağıtımında ortaya çıkabilecek sorumluk konusu da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of joint-stock companies is to generate profits as a result of activities carried out in a certain period and to distribute the profits thus obtained. This purpose is fundamental and essential for joint-stock companies. Shareholders in joint stock companies also aim to make profits as a counterpart to the capital they bring to the company. Therefore, the right of dividend is the most important financial right of the shareholder. The policy determining of a joint stock company's dividend distribution is very important in emerging markets. The dividend distribution policies of a joint stock company compose of final dividend distribution, interim dividend distribution and advance dividend distribution. The subject of our study is the regulations on distributing advance dividend in corporations. With the Turkish Commercial Code No. 6102, an important change has been made regarding the distribution of the interim dividend payment. With this amendment, interim dividend paying institution has been accepted in not only open joint stock companies, but also closed joint stock companies. In our study, we have referred to the concept of profit and the variety of the concept of profit. The definition and legal nature of the dividend share is also handled in the light of the Turkish Commercial Code, doctrine views and decisions of the Turkish Court of Appeal. The distribution of advance interim dividend, which is the main subject of our work, has been examined in accordance with the provisions of the Turkish Commercial Code, the Capital Markets Law and the provisions of the secondary regulations issued by the Capital Market Board and the opinions of its doctrine. However, in this study we have addressed the liability that may arise in the distribution of advance dividend.