EFL writers' autonomous engagement with and their perceptions of automated writing evaluation feedback from Grammarly in L2 writing process
Yabancı dil olarak İngilizce'de yazanların ikinci dilde yazma sürecinde otomatik yazma değerlendirme sistemi Grammarly'den alınan geri bildirimine ilişkin özerk uğraşları ve algıları
- Tez No: 832603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Öğrenen özerkliği, son yıllarda dil öğreniminde giderek artan bir ilgi topladı. Bu açıdan teknolojiler, öğrenen özerkliğinin gelişimi için benzeri görülmemiş fırsatlar sağlayabilir. Dil öğrenenlerin ikinci dilde (L2) yazarken yardım almak için bağımsız olarak kullanabilecekleri bu teknolojik araçlardan biri de Otomatik Yazma Değerlendirmesi (AWE) araçlarıdır. AWE araçlarının ikinci dilde yazmada kullanımı, son yıllarda özellikle AWE geri bildiriminin ikinci dilde öğrenci yazımı üzerindeki etkinliğini (Geng & Razali, 2022 ; Li, Link ve Hegelheimer, 2015) ve popüler AWE araçları tarafından verilen geri bildirimin (örn. Ranalli, Link ve Chukharev-Hudilainen, 2017) doğruluğunu veya kalitesini araştırmak için araştırılmıştır. Bununla birlikte, AWE'nin ikinci dil yazma gelişimindeki rolünü anlamada, öğrencilerin AWE aracıyla bağımsız bir şekilde etkileşim kurması ve aracın bireysel kullanımına ilişkin algıları büyük önem taşır (Zhang, 2020), çünkü öğrencilerin algıları öğrenme sürecini önemli ölçüde etkiler. AWE araçlarının etkililiğini gösteren çalışmaların varlığına rağmen, ikinci dilde yazarların seslerinin de yer aldığı AWE araçlarıyla ilgili deneyimlerini yakından inceleyen çok az sayıda nitel araştırma yapılmıştır. Hem öğrenci deneyimleri hem de algılarının AWE yeterliliğinin önemli göstergeleri olduğu düşünüldüğünde (Wilson, 2017; Zhang, 2020), bu nitel vaka çalışmasında, 14 haftalık yoğun bir İngilizce programı çerçevesinde bir AWE aracının (Grammarly) desteğiyle ikinci dil öğrenenlerin yazma süreçleri incelenmiştir. Bu yazarların, AWE aracını özerk bir şekilde kullandıklarında AWE aracından nasıl geri bildirim aldıklarını ve bu öğrencilerin AWE sistemi ve süreçleriyle ilgili deneyimlerinin ve algılarının neler olduğunu keşfetmek amaçlandı. Katılımcılar, eğitim dili olarak İngilizce'yi benimseyen Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin Hazırlık Programı'nda İngilizce öğrenen Orta seviye öğrencilerdir. Veriler, çevrimiçi öğrenci görüşmeleri ve Grammarly'deki taslakları aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların AWE geri bildirimiyle bilişsel olarak ilgilendiklerini gösterdi. Bu uğraş, geri bildirimi işleyiş süreçlerinde açıkça görülmektedir. Katılımcılar, ikinci dilde yazma konusunda gösterdikleri ilerleyişlerini kendileri izleyerek yeni bir farkındalık geliştirdiler ve bu, sonuç olarak karar verme süreçlerini etkiledi. Ayrıca bulgular, katılımcıların AWE geri bildirimine duygusal katılımlarını da ortaya çıkardı. Katılımcılar AWE geri bildirimine yönelik hem olumlu hem de olumsuz tutumlar benimsediler. İkinci dilde yazma gelişimlerinde anında AWE geri bildiriminin verimliliğinden memnun oldukları, ikinci dilde yazmaya daha motive oldukları ve daha özerk öğrenenler haline geldikleri görüldü. Ancak yazmanın tutarlılık ve bütünlük gibi diğer yönlerine ilişkin AWE geri bildiriminin eksikliğinden duydukları hayal kırıklığını da dile getirdiler.
Özet (Çeviri)
Learner autonomy has garnered growing attention in language learning in recent years. In this respect, technologies might provide unprecedented opportunities for the development of learner autonomy. One of these technological tools language learners can use autonomously to receive assistance in their second language (L2) writing is Automated Writing Evaluation (AWE) tools. The use of AWE tools in L2 writing has been researched in recent years especially to explore the effectiveness of AWE feedback on L2 student writing (Geng & Razali, 2022 ; Li, Link, and Hegelheimer, 2015) and the accuracy or the quality of the feedback given by popular AWE tools (i.e., Ranalli, Link, & Chukharev-Hudilainen, 2017). However, in understanding the role of AWE on L2 writing development, students' engagement with AWE tool autonomously and their perceptions on their individual use of the tool are vital (Zhang, 2020) since students' perceptions significantly affect their learning process. Despite the existence of studies showing the efficacy of AWE tools, very few qualitative studies (Koltovskaia, 2020; Zhang, 2017, 2020) have been conducted closely examining L2 writers' experiences with AWE tools. Considering student experiences and perceptions are both important indicators of AWE efficacy (Wilson, 2017; Zhang, 2020), in this qualitative case study, writing processes of L2 learners were examined with the support of an AWE tool (Grammarly) in a 14-week long course offered in an intensive English program. It was aimed to explore how these writers receive feedback from the AWE tool once they use it autonomously and what these students' experiences with and perceptions of the AWE system and processes are. The participants were Intermediate level students who were studying English in the Preparatory Programme of a foundation university in Turkey, which adopts English as the medium of instruction. The data was collected through student interviews and their written drafts produced with feedback they received from Grammarly. The findings showed that the participants engaged cognitively with the AWE feedback, which was evident in how they processed the feedback. The participants developed a new awareness through monitoring their own L2 writing progress, and this impacted their decision making process as a result. Besides, the findings revealed the participants' affective engagement with AWE feedback, as well. The participants adopted both positive and negative attitudes toward AWE feedback. They were found to be content with the efficiency of instant AWE feedback on their L2 writing improvement, be more motivated to write in L2 and become more autonomous learners. However, they expressed their disappointment in the deficiency of AWE feedback on other aspects of writing such as coherence and cohesion.