COVID-19 seyrinde anti-interferon alfa otoantikorlarının rolü
The role of anti-interferon alpha autoantibodiies in COVİD-19
  1. Tez No: 832602
  2. Yazar: ÇİĞDEM EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ağır akut solunum yetmezliği sendromu korona virüs 2'nin neden olduğu, soğuk algınlığından ağır pnömoni tablolarına kadar geniş spektrumda hastalık yapabilen Koronavirüs hastalığı 2019, dünya çapında bugüne kadar 6,5 milyondan fazla insanın ölümüne yol açmıştır. Yakın dönemde yapılan çalışmalarda, ağır COVID 19 hastalarında bozulmuş Tip I interferon salınım defektleri ve Tip I interferonlara karşı otoantikor varlığı bildirilmektedir. Çalışmamızda, 345 COVID-19 tanılı hastada tip I IFN-alfa otoantikor pozitifliği ve ağır hastalık gelişimi için diğer risk faktörleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Tüm hastalarda otoantikor varlığı %12.5 iken, ağır COVID-19 pnömonisi gelişen 101 hastada %20.8 ve asemptomatik seyreden 115 hastada %6.1 bulunmuştur. Bu pozitiflik yaşla anlamlı dercede artarken (p=0.009) cinsiyetler arasında fark saptanmamıştır. Yetmiş yaş üzerinde otoantikor pozitifliği %19,7 bulunmuştur. Ek hastalıklar açısından yalnızca romatolojik hastalık varlığında otoantikor pozitifliği anlamlı derecede yüksek izlenmiştir (p=0.045). Ancak mortalite üzerinde anlamlı fark saptanmamıştır (0.157). Ağır hastalık ve mortalite varlığında otoantikor düzeyleri yüksek saptanmasına karşın bu farklar istatiksel olarak anlamlı değildir (p=0.313 ve p=0.131). Sonuç olarak bizim popülasyonumuzda otoantikor pozitifliğinin literatürle benzer oranlarda olduğu, otoantikor pozitifliğinin ağır hastalık gelişenlerde anlamlı derecede yüksek olduğu ancak mortalite üzerinde tek başına etkisi olmadığı saptanmıştır. Bu veriler ışığında hastalığın başlangıcında otoantikor pozitifliği saptanan bireylerin ağır hastalık gelişimi yönünden yakın takip edilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019, has caused more than 6.5 millions of death worldwide to date. Severe acute respiratory syndrome virus-2 is the resposible culprit and disease can result with a wide spectrum of disease from common cold to severe pneumonia. In recent studies, impaired Type I interferon release defects and presence of autoantibodies against Type I interferons have been reported in severe COVID 19 patients. In our study, type I IFN-alpha autoantibody positivity and its relationship with other risk factors for the development of severe disease were investigated in 345 patients with a diagnosis of COVID-19. While the presence of autoantibodies in all patients was 12.5%, it was found 20.8% in 101 patients with severe COVID-19 pneumonia and 6.1% in 115 patients who were asymptomatic. While this positivity increased significantly with age (p=0.009), no difference was found between the genders. Autoantibody positivity over 70 years of age was found 19.7%. In terms of comorbidities, autoantibody positivity was found to be significantly higher only in the presence of rheumatological disease (p=0.045). However, no significant difference was found on mortality (0.157). Although autoantibody levels were found to be high in the presence of severe disease and mortality, these differences were not statistically significant (p=0.313 and p=0.131). As a result, it was determined that autoantibody positivity was at similar rates with the literature in our population, and that autoantibody positivity was significantly higher in those with severe disease, but it had no effect on mortality alone. In the light of these data, it is thought that individuals with autoantibody positivity at the beginning of the disease should be followed closely for the development of severe disease.