Towards trustworthy personal assistants for privacy
Mahremiyet için güvenilir kişisel asistanlara doğru
- Tez No: 832615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUCAN ÖZGÜR TÜRKMEN, PROF. DR. PINAR YOLUM BİRBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çevrimiçi sosyal ağlar gibi birçok yazılım sistemi, kullanıcılarının çevrimiçi olarak kendileri hakkında bilgi paylaşmasına olanak tanır. Ancak kullanıcılar, içerik paylaşmanın mahremiyetle ilgili sonuçlarından endişe duyarlar. Bu kararları vermek zahmetli bir süreçtir ve mahremiyet yönetimini zorlaştırır. Kullanıcıların mahremiyetlerini yönetmelerine yardımcı olan son yaklaşımlar, bir kullanıcının içeriğinin mahrem olup olmadığını önerebilen kişisel asistanlar inşa etmeyi kapsar. Ancak mahremiyetin muğlak doğası ve asistanların karar verme sürecini açıklamadaki güçlükler, kullanıcıların bu sistemlere olan güvenini ve bu nedenle yaygın bir şekilde benimsenmesini engelleyen zorluklardır. Bu tezde, her iki zorluğun da üstesinden gelmeye yardımcı olabilen güvenilir mahremiyet asistanları tasarlıyoruz. İlk olarak, kullanıcının mahremiyet kararları almasına yardımcı olan PURE isminde bir kişisel asistan öneriyoruz. PURE'ün önemli bir özelliği, kararlarındaki belirsizliği açıkça modelleme yeteneğidir. Belirsizlik yüksek olduğunda, tahmin yapılmaz ve karar kullanıcıya bırakılır. PURE, kullanıcının mahremiyet anlayışını dikkate alarak önerilerini kişiselleştirebilir. Kişisel asistanlara duyulan güveni artırmada ikinci önemli faktör, karar verme süreçlerini açıklama yetenekleridir. İkinci mahremiyet asistanımız PEAK, gizli konuları ve tanımlanan açıklama kategorilerini kullanarak önerileri için açıklamalar üretebilmektedir. Bir kullanıcı çalışması, kullanıcıların PEAK'in açıklamalarını yararlı ve kolay anlaşılır bulduğunu göstermektedir. Ayrıca, mahremiyet asistanları, açıklamaları kendi karar süreçlerini iyileştirmek için kullanabilir; bu, PEAK'i PURE'e entegre ederek gösterilmiştir ve bu durumda belirsizlik içeren resimler kullanıcıya devredilirken model performansı etkilenmez. Genel olarak, çalışmamız, kullanıcıların mahremiyetini koruyabilen güvenilir kişisel asistanların geliştirilmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many software systems, such as online social networks, enable their users to share information about themselves online. However, users worry about the privacy implications of sharing content. It's a tedious process to make privacy decisions and it makes managing privacy difficult. Recent approaches to help users manage their privacy involve building personal assistants that can recommend whether a user's content is private or not. However, privacy's ambiguous nature and difficulties in explaining assistants' decision-making are challenges hampering users' trust in these systems and therefore also widespread user adoption. In this dissertation we design trustworthy privacy assistants that can help tackle both challenges. We first propose a personal assistant called PURE that integrates machine learning to make predictions on whether a user would identify an image as private or not. An important characteristic of PURE is its ability to model uncertainty in its decisions explicitly. When uncertainty is high, no prediction is made and the decision is delegated to the user. By factoring in user's own understanding of privacy, PURE is able to personalize its recommendations. A second crucial factor in fostering trust in personal assistants is their ability to explain their decision-making processes. Our second assistant PEAK is capable of generating such explanations for its recommendations, using latent topics and predefined explanation categories to do so. A user study shows users find PEAK's explanations useful and easy to understand. Additionally, privacy assistants can use the explanations to improve their own decision-making, with the incorporation of PEAK into PURE resulting in less uncertain images delegated to the user whilst model performance is not compromised. Overall, our work makes an important contribution towards the development of trustworthy personal assistants capable of preserving users' privacy.