An experiment on two-person social choice
İki kişilik sosyal seçim üzerine bir deney
- Tez No: 832614
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KIBRIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, arabulucu atama sürecinde önerilen dört farklı mekanizmayı ampirik olarak karşılaştırmaktadır: Alternatif Kısa Listeleme (ASL), k Adın Uzlaşma Kuralı (CRk), Kademeli Veto (GV) ve Kısa Listeleme (SL) Mekanizması. Bu dört mekanizma, içerdikleri adım sayısına, sıralı olup olmamasına ve veto içerip içermemesine göre farklılık göstermektedir. Sabancı Üniversitesi'nden 290 lisans öğrencisinin katıldığı dört farklı z-Tree deneyi ile bilgisayar laboratuvarı ortamında veriler toplanmıştır. Doğruluk, Pareto Optimalliği, Eşitsizlik, İlk Oyuncu Avantajı ve Eşit Kayıp İlkesi gibi kavramlar üzerinde bir karşılaştırma yapılmıştır. Tüm performans kıyaslamaları, t-testi ve oturum bazında kümelenmiş standart hatalı OLS regresyonu ile test edilmiştir. Doğrucu davranma konusunda vetolu simültane mekanizmanın sıralı mekanizmadalardan biraz daha iyi performans gösterdiğini ancak aynı başarının Pareto Optimal bir sonuca ulaşmada geçerli olmadığını gördük. SL ve ASL, oyuncuların üst yarı alternatiflerinde kalabilmesi adına daha başarılıdır. GV mekanizması, eşleşen oyuncular için daha eşit bir ortam yaratır. Sıralı mekanizmalar arasında ASL ve CRk, SL'den daha düşük ilk oyuncu avantajına sahiptir. Ayrıca, katılımcı özellikleri ile tur sonuçları arasında bazı anlamlı ilişkiler bulduk.
Özet (Çeviri)
This study empirically compares four different mechanisms recommended in the arbitrator assignment process: Alternate Shortlisting (ASL), Compromise Rule of k Names (CRk), Gradual Veto (GV), and Shortlisting Mechanism (SL). These four mechanisms differ according to the number of steps they contain, whether they include a first-mover, and whether they contain vetoes. Data were collected in a computer laboratory environment with four different z-Tree treatments in which 290 undergraduate students from Sabancı University participated. A comparison was made on notions such as Truthfulness, Pareto Optimality, Inequality, First Mover Advantage, and Equal Loss Principle. All performance benchmarks are tested with t-tests and OLS regressions with clustered standard errors by session. We found that the Gradual Veto mechanism slightly outperforms the sequential mechanisms regarding playing truthful behavior, but the same success is not valid in achieving an efficient outcome. SL and ASL are more successful for players staying in their upper-half alternatives. The Gradual Veto mechanism creates a more equal environment for matched players. Among sequential mechanisms, ASL and CRk have lower First Mover Advantage than SL. Also, we found some significant relationship between participant characteristics and round outcomes.