Effect of compulsory schooling on women's labor and marriage market outcomes: Evidence from Türkiye
Zorunlu eğitimin kadınların iş ve evlilik piyasaları sonuçlarına etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 832617
  2. Yazar: ÖMER TAHA GÜLBERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Regresyon-Süreksizlik Deseni yöntemini kullanarak, Türkiye'de 1997 yılında hayata geçirilen ve zorunlu eğitimi 5 yıldan 8 yıla çıkaran yasanın kadınların iş edinme olasılıklarına ve evlilik piyasaları sonuçlarına etkilerini inceliyorum. Bulgularım bu eğitim reformunun kadınların işgücü piyasaları sonuçlarına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı yönünde. Öte yandan reform, kadınların 17-21 yaşlarına kadar evlenmiş olma ihtimalini ve 19-21 yaşına kadar doğurmuş olma ihtimalini artırıyor. Özetle, reform kadınların erken yaşlarda evlenmesine ve erken yaşlarda çocuk sahibi olmasına sebep oluyor. Bu durum, reformun kadınların evlilik sebebiyle işten ayrılması üzerine etkisinin olmaması veya artan eğitimin işgücünde yeterince yüksek bir getirisi olmamasından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the 1997 compulsory schooling reform in Turkey, which extended mandatory education from 5 to 8 years, on women's employment prospects and marriage market outcomes using a regression discontinuity design. The findings indicate that the reform has no significant effect on women's labor market outcomes. However, it does lead to a higher likelihood of being married until ages 17 to 21 and giving birth until ages 19 to 21. These results imply that the reform led women to get married and give birth at earlier ages. Either improvement in the human capital of women does not penetrate to labor market outcomes since the reform did not affect the common practice of leaving the labor market for marriage related reasons in Türkiye, or the reform does not improve the human capital of women.