The effects of context on working memory and rhythms of attention
Bağlamın işleyen bellek ve dikkat ritimlerine etkisi
  1. Tez No: 832621
  2. Yazar: ŞAHCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜNSELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günlük yaşamda bağlam, herhangi bir görevi yerine getirirken görevle ilgili bilgileri nasıl yorumladığımızı etkiler. Bu tezde, bağlamın bilgi işlemenin iki temeli olan çalışan bellek (ÇB) ve dikkat üzerindeki etkilerini araştırdım. İki çalışmada, bağlamı görevle ilgili ve görevle ilgisiz olarak kategorize ettim ve buna göre manipüle ettim. İlk çalışmada, görevle ilgisiz bağlamın bellek yeniden etkinleştirmeleri üzerindeki etkilerini araştırdım. Sonuçlar, görevle ilgili olmayan bağlamsal değişikliklerin hedef bilgileri ÇB'de yeniden etkinleştirdiğini gösterdi. İkinci çalışmada, teta aralığında bilgi örnekleyen dikkatin ritmik örnekleme mekanizmalarını uzamsal işarete ilişkin güvenirliğin etkileyip etkilemediğini araştırdım. İlk sonuçlarımız, ipucu güvenilirliği daha yüksek olduğunda, geçersiz konumlardan örnekleme sıklığının geçerliden daha düşük olduğu ve bunun tersinin daha düşük ipucu güvenilirliği için olduğu yönünde bir eğilim gösterdi. İki çalışmanın bulguları ışığında, bağlamsal özelliklerin görevle alakasız olsalar bile bilginin nasıl işlendiğini etkileyebileceğini ve görevle ilgili bağlamsal değişikliklerin görevin yapısı ve gereklilikleri nedeniyle ilgili mekanizmaları etkileyebileceğini öne sürdüm. Özet olarak, bağlamın görevle ilişkisinin etkileri araştırılarak, bellek ve dikkat çalışmalarında bağlamsal özellikler daha fazla vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In everyday life, context affects how we interpret task-related information while performing a given task. In this thesis, I investigated the effects of context on two fundamental cognitive stages of information processing, working memory (WM) and attention. In Experiment 1, we explored the effects of task-irrelevant context changes on memory reactivation. We found that task-irrelevant context changes reactivate task-relevant target information in WM. In Experiment 2, we investigated the effects of the reliability of cues that signal target locations on the properties of rhythmic sampling of attention. Our preliminary results showed that if the cue was reliable, the sampling frequency was lower for locations where the target wasn't expected. However, we observed that this trend reversed when we decreased the reliability of the cue. In the light of two studies' findings, I suggest that contextual features can affect working memory even if they are task-irrelevant, and task-relevant contextual changes can affect attention due to task demands. Our results demonstrate that contextual features should be more emphasized in working memory and attention studies.