A study on shell structures through a comparative case study analysis
Kabuk yapıları üzerine karşılaştırmalı bir vaka incelemesi analizi ile ilgili bir araştırma
  1. Tez No: 832622
  2. Yazar: KHAWAJA TALHA EJAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU BERK HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kabuk yapıları, hem mimarlar hem de mühendisler için ilgi konusu olmuştur. Çünkü bunlar sadece estetik mimari mekanlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha geniş alanları kaplamak için verimli mühendislik çözümleri sunarlar. Bu tez, kabuk yapılarının tarihsel gelişimini incelemekte ve çağdaş kabuk formlarını kabuklar olarak sınıflandırmaktadır. Temel kabuk prensiplerine dayalı olarak form bulma yöntemlerinin ve yapısal sistemlerin karşılaştırmalı bir çalışması, tasarım tekniklerindeki ilerlemeler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Araştırma, tarihsel ve çağdaş kabuk yapıları arasındaki form bulma yöntemlerindeki farklılıkları ve bunların tasarım ve inşaat üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çağdaş kabuklardaki yardımcı destek sistemlerinin rolü ve form olarak sınıflandırılmalarına etkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmada, yapısal sistemlere dayalı bir sınıflandırma önerilmektedir. Böylece yapıdaki karmaşıklığı, kabuk olmayan unsurların entegrasyonunu ve yardımcı destek sistemlerine dikkat çekmektedir. Yapısal sistemlerin analizi, her bir vaka çalışmasında orijinal kabuk davranışı açısından yük taşıma mekanizmaları, yük yolları ve kabuk tipine odaklanmaktadır. Bulgular, form bulma yöntemlerinde ve yapısal sistemlerde paylaşılan özellikleri, farklılıkları ve desenleri vurgulamaktadır. Çağdaş vakalarda tarihsel kabuk prensiplerinden sapmaların kabuk formu olarak sınıflandırılmalarına etkileri değerlendirilmektedir. Ayrıca, temel prensiplere ne kadar uyulduğu tartışılmaktadır. Temel amaç, yıllar içinde kabuk yapılarında form bulma teknikleri, yapısal sistemler ve işlevselliği daha derinlemesine anlamaktır. Bu araştırma, çağdaş kabuk yapılarının temel tarihsel kabuk prensiplerine ne kadar yakın durduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Kapsamlı bir literatür taraması ve tarihsel ile çağdaş vaka çalışmalarının incelenmesi aracılığıyla bu tez, kabuk yapı evriminin kapsamlı bir anlayışını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Shell structures in architecture have been a topic of interest for both architects and engineers. As they do not only provide aesthetic architectural spaces but also provide efficient engineering solutions to cover larger areas. This thesis examines thehistorical development of shell structures and analyzes the classification of contemporary shell forms as pure shells. A comparative study of form-finding methodologies and structural systems based on fundamental shell principles is conducted, considering advancements in design techniques. The research investigates the differences in form-finding methods between historical and contemporary shell structures and their impact on design and construction. The role of auxiliary support systems in contemporary shells and their effect on classification as pure forms are explored. A categorization based on structural systems is proposed to distinguish between historical and contemporary interpretations, accounting for complexity, integration of non-shell elements, and auxiliary support systems. The analysis of structural systems focuses on load-bearing mechanisms, load paths and shell type in terms of original shell behavior in each case study. Findings highlight the shared characteristics, disparities, and patterns in form-finding methods and structural systems. The implications of deviations from historical shell principles in contemporary cases are assessed in relation to their classification as pure shell forms. Furthermore, the degree of adherence to fundamental principles is discussed. The primary objective was to gain a deeper understanding of form-finding techniques, structural systems, and functionality in shell structures over the years. Through this investigation, the research aims to determine how closely contemporary shell structures align with the fundamental principles of historical shell structures. Through an extensive literature review and examination of historical and contemporary case studies, this thesis offers a comprehensive understanding of shell structure evolution.