Factors affecting firm productivity in Turkey
Türkiye'de firmaların verimliliğini etkileyen faktörler
- Tez No: 832623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DURCEYLAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Paris Anlaşması, iklim değişikliğine karşı verilen mücadelede önemli bir kilometre taşıdır. Anlaşmadan önce, ülkeler arasında emisyon düzenlemelerinde karbon kaçağına neden olan bir dengesizlik vardı. Anlaşma, emisyonları azaltmak için ülkelere teşvik veren yasal olarak bağlayıcı ilk anlaşmadır. Ayrıca, ihracat yapan enerji teşvik firmalarının ihracat pazarında rekabetçi kalabilmek için emisyonları azaltması gereken SKD gibi uluslararası ticaret düzenlemelerinin de önünü açtı. Bu çalışmada her bir firmanın enerji maliyetlerini oluşturduğumuz firma düzeyindeki verileri kullanıyoruz. Daha sonra her bir firmanın enerji yoğunluğunu hesaplayarak, enerji yoğun sektörlerde anlaşma sonrası enerji yoğunluğundaki değişiklikleri Türkiye'deki diğer imalatçı firmalara kıyasla inceledik. Enerji yoğunluğundaki değişikliklerdeki farklılıkların ihracatçılar ve AB ihracatçıları için farklı olduğunu bulduk. Sonuçlar, reform öncesi dönemde ihracat pazarına maruz kalan firmalar için karbon kaçağı ve anlaşmadan sonra ihracat pazarına giren firmalar için düşük enerji yoğunluğu olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Paris Agreement is a milestone of climate change mitigation. Before the agreement there was an imbalance in emission regulations between countries which resulted in carbon leakage. It is the first legally binding agreement that gives incentives countries to reduce emissions. It also opened way for international trade regulations such as CBAM where energy incentive firms that export need to decrease emissions in order to stay competitive in the export market. We use firm level data where we constructed the energy costs of each firm. We then calculated the energy intensity of each firm and investigated the changes in energy intensity after the agreement in energy intensive sectors compared to other manufacturing firms in Turkey. We find that the differences in changes in the energy intensity differs for exporters and EU exporters. Results suggest evidence for carbon leakage for firms that had exposure to export market in the pre-reform period and low energy intensity for firms that enter the export market after the agreement.