The role of working memory for mental operations on long-term memory
Uzun süreli bellekteki bilgiler üzerindeki zihinsel işlemler için işleyen belleğin rolü
- Tez No: 832630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜNSELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Uzun süreli bellekteki (USB) bilgi için çalışma belleğininin (ÇB) rolü yıllardır tartışılmaktadır. Bazı araştırmalar ÇB'nin USB'deki bilgiler için bir tampon bellek olduğunu öne sürerken, bazıları USB'nin ÇB'yi atlayabileceğini gösteriyor. Bu çalışma, iki farklı çalışmayı birleştirerek, zihinsel işlemler için ÇB'nin USB üzerindeki rolünü ortaya koymayı amaçlamıştır. İlk bölümde, zihinsel entegrasyon ve tanıma görevleri tamamlanırken USB'de bulunan bilgi için ÇB'nin rolünü inceledik. ÇB'nin zihinsel entegrasyon için USB için tampon bellek olduğunu, ancak tanıma görevi için olmadığı bulundu. İkinci bölümde, bir nörogörüntüleme çalışmasında dışsal dikkat rehberliğinin ÇB ve USB etkileşimi üzerindeki etkisini arama ve tanıma görevleri ile inceledik. ÇB'nin aktivasyonu tüm görevlerde olmasına rağmen, tanıma blokları için daha yüksekti. Bu bulgu, bilgilerin bir arama veya tanıma görevi için saklanması durumunda bilgileri temsil etmek için ÇB'ye güvenmeye devam ettiğimizi ve dikkatli rehberlik talebinin ÇB ve USB arasındaki etkileşimler üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermektedir. Genel olarak, bu tez, (1) USB'deki uzamsal bilginin yeniden etkinleştirilmesinin esas olarak zihinsel bütünleştirme görevi için korunduğunu ancak tanıma görevi için korunmadığını, (2) USB'de nesne temsillerinin yeniden etkinleştirilmesinin dikkat rehberliği taleplerinden etkilenmediğini gösterir. Dahası, farklı bilgi türleri ve görev talepleri için farklı yeniden etkinleştirme seviyeleri gözlemlediğimiz için, ÇB ve USB etkileşimlerinin esnek olduğu fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The role of working memory (WM) for information in long-term memory (LTM) has been debated over the years. While some studies suggest that WM is a buffer for LTM information, some indicate that LTM can bypass WM. By combining two different studies divided in two sections, this work aimed to reveal the role of working memory for mental operations on long-term memory. In the first section of this thesis, we examined the role of WM for information in LTM for mental integration and recognition. WM was found to be the standard buffer for LTM retrieval for mental integration but not for recognition. Thus, this study informed the interplay between WM and LTM for storing and processing information that humans require for most daily tasks. In the second section, we examined the effect of external attentional guidance on the interactions between WM and LTM with search and recognition tasks in a neuroimaging study. Although WM reactivation was present in all tasks, it was higher for recognition blocks. This finding suggests that participants continued to rely on WM to represent studied information if the information was stored for either a search or a recognition task, and attentional guidance demand has no effect on the interactions between WM and LTM. Overall, this thesis indicates that (1) the reactivation of spatial information in LTM is preserved mainly for mental integration task but not for recognition task, (2) the reactivation of object representations in LTM is not affected by attentional guidance demands. Further, our results support the idea that WM and LTM interactions are flexible and anticipatory.