Different facades of 'Wreckedness': Young women's uncertainty experiences and future(less) narratives in Turkey
Yıkıklığın farklı yüzleri: Genç kadınların belirsizlik deneyimleri ve gelecek(sizlik) anlatıları
- Tez No: 832631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, Türkiye'deki siyasi ve sosyal bağlamdan rahatsızlık duyan genç kadınların günlük yaşam deneyimlerini araştırmayı ve Türkiye'de büyüyen ekonomik kriz ve devlet otoriterizmi karşısında duygularını incelemeyi amaçlamaktadır. Neoliberal bağlamın küresel olarak gençlikten yetişkinliğe geçişi daha karmaşık hale getirmesiyle birlikte, Türkiye'deki gençler de sosyal yetişkinliğe geçişte zorluklar yaşamaktadır. İstanbul'daki başlıca üniversitelerden genç kadınlara odaklanarak, Türkiye'deki mevcut neoliberalizmin bu bağlamda ürettiği özgünlükleri ve duyguları anlamayı amaçlıyorum. Bu tezin ana fiki, katılımcıların ekonomik olarak istikrarlı yetişkinlik, siyasi olarak istikrarlı bir ülke, duygusal olarak istikrarlı ilişkiler ve yurt dışında gelecek kurma gibi hali hazırda sunulan anlatılara ve hayallere katılmaya isteksiz olduklarıdır. Bu isteksizlik, bu anlatıları ve hayalleri yeni olanlarla değiştirememe durumuyla birlikte,“yıkıklık”olarak adlandırdığım bir duygusal bir konstelasyonu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the daily lived experiences of young women who feel frustrated with the political and social context in Turkey and to explore their range of emotions vis-a-vis growing economic crisis and state authoritarianism in Turkey. As the neoliberal context makes the transitions from youth to adulthood more complex globally, the young people in Turkey also struggle in their attempts to transition into social adulthood. Focusing on young women from major universities in Istanbul, I aim to understand the particularities and emotions that actually existing neoliberalism in Turkey produces in this context .The main point in this thesis is that the participants are reluctant to subscribe to the readily available narratives and dreams - such as economically stable adulthood, politically stable country, intimately stable relationships, and dream life fantasies abroad. This reluctance, alongside with failure to replace these narratives and dreams with the new ones create an emotional/affective constellation, which I refer to as“wreckedness.”