Offshoring's effect on economic nationalism
Offshoring'in ekonomik milliyetçilik üzerine etkisi
  1. Tez No: 832629
  2. Yazar: ALPER TUNGA ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATA CAN BERTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, offshoring'in (şirketlerin üretimi yurtdışına taşıması) siyasi partilerin (toplam, sol ve sağ partiler) ekonomik milliyetçilik pozisyonları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Siyasi partilerin manifestolarına ilişkin Comparative Manifesto Project verisi kullanılarak 1992-2017 yılları arasındaki 216 seçim için 42 ülkenin sol ve sağ partilerinin ekonomik milliyetçilik (serbest ticarete karşıtlık, izolasyonizm, ülke içi ekonomik konularda laissez-faire ve güçlü bir milliyetçi duruş) pozisyonu değişkeni oluşturulmuştur. Ara mal ticaretine (üretimin yabancı ülkelerde gerçekleştirilen kısmı) odaklanılarak, sektörel düzeydeki EORA verisinden offshoring değişkeni oluşturulmuştur. Bu çalışma, siyasi partilerin ekonomik milliyetçilik pozisyonunun artan offshoring ile artacağını öngörmektedir. Bu ölçümlere dayanarak tez, ilişkiyi nicel yöntemlerle analiz etmekte ve artan offshoring'in sağ partiler için ekonomik milliyetçilik pozisyonunu artırırken (ekonomik milliyetçiliği destekleyen), sol partiler için azalttığını (ekonomik milliyetçiliğe karşı) bulmaktadır. Etkileşimli (interaction) modellerde, demokrasinin seviyesinin artmasıyla birlikte, offshoring'in sol partilerin ekonomik milliyetçilik pozisyonlarını artırmasına güçlü, sağ partilerin ekonomik milliyetçilik pozisyonlarını artırmasına ise kısmi ampirik kanıtlar sunmaktadır. Bu bulgular, siyasi partilerin ideolojik konumlarına bağlı olarak artan offshoring'e farklı tepkiler verdiğine ve (öncelikle) küreselleşmenin kaybedenlerinin oylarını almak için offshoring'in etkilerini azaltmaya yönelik farklı politikalar önerdiğine ve demokrasi seviyesinin önemli bir rol oynadığına dair ampirik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of offshoring (companies moving production to abroad) on the economic nationalism positions of the political parties (total, left, and right parties). It analyzes data on the manifestos of political parties and constructs economic nationalism (opposition to free trade, isolationism, laissez-faire on domestic economic issues, and a strong nationalist stance) score of 42 countries' left and right parties for 216 elections between 1992 and 2017 by utilizing Comparative Manifesto Project data, and offshoring variable is constructed from industry-level EORA data by focusing on trade in intermediates (foreign part of the production). I expect to find increasing offshoring to increase the economic nationalism position of political parties. Based on these measures, the thesis quantitatively analyzes the relationship and finds that while increasing offshoring increases the economic nationalism position (supportive of economic nationalism) for right parties, it decreases for left parties (opposed to economic nationalism). In the interactive models, I found partial evidence that, with an increasing level of democracy, offshoring contributes to the increase in economic nationalism positions for both left- and right-wing political parties. However, the models demonstrate stronger effects on the economic nationalism positions of left-wing parties, while providing only partial results for right-wing parties. These findings provide empirical evidence that political parties, depending on their ideological position, react differently to increasing offshoring and propose different policies to mitigate the effects of offshoring to capture the votes of (primarily) globalization losers, and level of democracy plays important role.