Institutional regulation of interparty pre-electoral coordination in Europe: 1945-2018
Avrupa'da siyasi partiler arası seçim koordinasyonunun kurumsal düzenlemesi: 1945-2018
  1. Tez No: 832636
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGE IĞDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, seçim ittifakı oluşturmanın resmi kurumsal arkaplanında meydana gelen değişiklikleri incelemektedir. 1945-2018 yıllarını kapsayan orijinal bir veri setine dayanarak, bu çalışma, ülkelerin seçim ittifakı kurulmasını düzenleyen kuralları neden değiştirdiğini araştırmaktadır. Ayrıca, Türkiye üzerine bir örnek olay incelemesi sunarak, partilerin neden belirli bir seçim ittifakı türünü diğerlerine tercih ettiklerini araştırmaktadır. Tez, siyasi partilerin seçim kurallarını, özellikle de seçim öncesi ittifakları düzenleyen kuralları değiştirme motivasyonlarına odaklanmaktadır. Rasyonel tercih ve tarihsel kurumsalcılık paradigmalarından yararlanan araştırma, parti sistemi parçalanması, volatilite ve demokratik yaş gibi faktörleri incelemektedir. Ampirik analizler, parti sistemi içindeki parçalanmanın doğrudan değişiklikleri öngörmediğini, ancak ideolojik kümeler içindeki parçalanmanın daha büyük bir etkisinin olduğunu, özellikle ikinci en büyük partinin ideolojik kümelesinde gerçekleşen parçalanmanın etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma aynı zamanda volatilitenin rolünü vurgulamakta ve bunun özellikle kısıtlayıcı değişiklik olasılığını artırdığını göstermektedir. Ancak seçim oynaklığı, ikinci en büyük partinin ideolojik kümesi içinde meydana geldiğinde, izin verici değişiklikler daha olası hale gelmektedir. Tezin katkısı iki yönlüdür. İlk olarak, seçim ittifakı oluşturmayı düzenleyen kurallarda meydana gelen değişiklikleri kapsamlı, karşılaştırmalı bir çalışmayla sunarak, bu değişikliklerin arkasındaki motivasyonları aydınlatmaktadır. İkincisi, seçim reformu ve seçim ittifakı literatürleri arasındaki boşluğu kapatmakta ve kurumsal tasarım ile siyasi stratejiler arasındaki karmaşık etkileşimi anlamada içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines changes in the formal institutional background of preelectoral alliance formation. Building on an original dataset covering 27 European countries from 1945 to 2018, it investigates Why countries modify their electoral rules that govern pre-electoral alliance formation. It also conducts a single case study on Turkey to investigate Why parties exhibit preferences over a specific type of pre-electoral alliance over others. The dissertation focuses on the motivations of political parties for modifying electoral rules, specifically those governing pre-electoral alliances. Drawing from rational choice and historical institutionalism paradigms, the research explores factors such as party system fragmentation, electoral volatility, and democratic age. The empirical analyses demonstrate that while fragmentation within a party system doesn't directly predict changes, fragmentation within ideological clusters has a more significant impact, especially in the second largest party's cluster. The study also highlights the role of electoral volatility, indicating that it increases the likelihood of change in alliance rules, particularly towards restrictive changes. But when volatility occurs within the ideological cluster of the second largest party, permissive changes are more likely. The dissertation's contributions are twofold. Firstly, it presents a comprehensive comparative study of changes in rules governing pre-electoral alliance formation, shedding light on the motivations behind these changes. Secondly, it bridges the gap between the electoral reform and pre-electoral alliance literatures, offering insights into the intricate interplay between institutional design and political strategies.