Understanding relationship maintenance behaviors on Instagram: Exploring the role of relational mobility
Instagram'da ilişki sürdürme davranışlarını anlamak: İlişkisel hareketliliğin rolünü keşfetmek
  1. Tez No: 832635
  2. Yazar: ZEYNEP DENİZ ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SELÇUK, PROF. DR. GÜL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Artan sayıda araştırma, sosyal medyada kullanıcıların ilişkilerine olan bağlılık davranışlarına odaklanmaktadır. Bugünün dünyasında sosyal medyanın yaygınlığı göz önüne alındığında, bu çalışma ilişki hareketliliğinin sosyal medya davranışları üzerindeki etkilerini yatırım modelini (Rusbult vd., 1998) kullanarak araştırmaktadır. Katılımcıların sosyal medya kullanımına ilişkin öz bildirim ölçümlerine güvenmek yerine, bu çalışma Instagram'dan veri çıkarma yöntemini kullanarak, yeni evli çiftlerin Instagram davranışları hakkında objektif bir veri setine sahiptir. Özellikle, çalışma katılımcıların partnerlerini etiketledikleri gönderi sayısını, partnerleriyle ortak arkadaş olmayan karşı cinsiyetten arkadaşların sayısını ve her iki partnerin de takip ettiği kullanıcı sayısını incelemektedir. Sonuçlar, ilişki hareketliliğinin partner etiketlerini öngörmediğini, ancak önemli cinsiyet farklılıkları bulunduğunu göstermektedir. Ek olarak, ilişki hareketliliğinin cinsiyetin modele dahil edilmediği durumda kişilerin partnerleriyle ortak arkadaş olmayan karşı cinsiyetten arkadaşlarının sayısını öngördüğü görülmüştür. Ancak, cinsiyetin modele dahil edilmesi, ilişki hareketliliğinin kişilerin partnerleriyle ortak arkadaş olmayan karşı cinsiyetten arkadaşlarının sayısı üzerindeki etkisini anlamsız hale getirmiştir. Son olarak, ilişki hareketliliği her iki cinsiyet için de ortak takip edilenlerin sayısını öngörmemektedir. Bu çalışma, Instagram'da ilişki sürdürme stratejilerine ilişki hareketliliğinin etkisini objektif veriler kullanarak inceleyerek yeni içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Growing number of research studies focus on relationship maintenance behaviors on social media. Given the prevalence of social media in today's world, this study investigates the effects of relational mobility on social media behaviors using the investment model (Rusbult et al., 1998). Instead of relying on self-report measures about participants' use of social media, this study utilizes data extraction from Instagram, providing an objective dataset of newlyweds. Specifically, the study examines the number of posts in which participants tag their partners (i.e., partner tags), the number of opposite-sex friends who are not common friends with their partners (i.e., exclusive opposite-sex friends), and the number of users that both partners follow (i.e., common followings). The results indicate that relational mobility does not predict partner tags although significant gender differences were found. Additionally, relational mobility predicts the number of exclusive opposite-sex friends when gender is not included in the model. However, including gender made the effect of relational mobility on the number of exclusive opposite-sex friends non-significant. Lastly, relational mobility does not predict the number of common followings for both genders. This study provides novel insights by examining the effect of relational mobility on relationship maintenance strategies on Instagram using objective data.