Suç gelirleri ile mücadelede Türkiye'de ilgili kamu kurumlarının konumu
The position of relevant public institutions in Türkiye in the fight against proceeds of crime
- Tez No: 975051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Ekonomi, Political Science, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Suç gelirleri, yasaların suç olarak tanımladığı fiiller neticesinde elde edilen her türlü ekonomik değer ya da malvarlığı unsurunu ifade etmektedir. Bu kavram, gündelik kullanımda sıklıkla“yasadışı kazanç”,“kirli para”ya da“karapara”gibi terimlerle anılmakta; uluslararası literatürde ise“proceeds of crime”,“dirty money”,“black money”ve“criminal fund”gibi çeşitli kavramsallaştırmalarla karşılık bulmaktadır. Suç gelirleri yalnızca ekonomik bir olgu değil; aynı zamanda ciddi sosyal, hukuki ve politik sonuçlar doğurabilen çok boyutlu bir fenomendir. Türk hukuk sisteminde ise suç gelirleri,“suçtan kaynaklanan malvarlığı değerleri”olarak tanımlanmakta ve bu alandaki düzenlemeler 5549 sayılı Kanun başta olmak üzere çeşitli yasal metinlerde yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, suç geliri kavramını kavramsal, hukuki ve pratik açılardan kapsamlı şekilde incelemek; Türkiye'de suç gelirleriyle mücadelede görev alan başlıca kamu kurumlarının rol ve sorumluluklarını detaylandırmak; bu kurumların iç işleyişleri, yetki alanları ve aralarındaki iş birliği mekanizmaları üzerinden kurumsal etkinlik düzeylerini değerlendirmektir. Bu bağlamda hem ulusal hem de uluslararası hukuk normlarına ve düzenlemelere yer verilmiş; özellikle Türkiye'nin taraf olduğu çok taraflı sözleşmeler ve uluslararası standartlar çerçevesinde uyum düzeyi analiz edilmiştir. Ayrıca, karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle farklı ülke uygulamalarına yer verilerek Anglo-Sakson ve Kıta Avrupası hukuk sistemleri bağlamında suç gelirleriyle mücadele pratikleri karşılaştırılmıştır. Böylece Türkiye'nin mevcut kurumsal kapasitesinin ve mevzuatının, küresel ölçekteki uygulamalarla ne ölçüde örtüştüğü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesi konularına özel bir vurgu yapılarak hem mevzuata hem de uygulamalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Proceeds of crime refer to any form of economic value or asset derived from actions defined as criminal under the law. Commonly referred to in everyday language as“illegal profit,”“dirty money,”or“black money,”this concept is represented in the international literature by various terms such as“proceeds of crime,”“dirty money,”“black money,”and“criminal fund.”Far from being a merely economic phenomenon, proceeds of crime also carry profound social, legal, and political implications. In Turkish law, this concept is defined as“assets derived from criminal activity,”and is regulated primarily under Law No. 5549, among other legal instruments. The primary objective of this study is to comprehensively examine the concept of criminal proceeds from conceptual, legal, and practical perspectives; to detail the roles and responsibilities of the key public institutions engaged in combating such proceeds in Turkey; and to assess their institutional effectiveness through their internal structures, areas of authority, and inter-agency cooperation mechanisms. In this context, both national and international legal norms and regulations are addressed, with particular focus on Turkey's compliance with multilateral agreements and international standards to which it is a party. Additionally, through a comparative legal method, this thesis explores various national practices, contrasting approaches within Anglo-Saxon and Continental European legal systems to combating proceeds of crime. This comparison aims to evaluate the extent to which Turkey's legal and institutional framework aligns with global standards. Finally, special emphasis is placed on the prevention of money laundering and the financing of terrorism, with critical reflections on both legislation and its implementation.