Post-Islamist political parties as agents of democratization in Muslim-majority countries
Çoğunluğun Müslüman olduğu ülkelerde demokratikleşme aracı olarak post-İslamcı siyasi partiler
  1. Tez No: 832637
  2. Yazar: ZEYNEP İREM ATALAY ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN FUAT KEYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 545
Özet
Bu tezin amacı, post-İslamcı siyasi aktörlerin demokrasiye yönelik tutum ve politikalarını ve hangi koşullar altında demokrasiye katkıda bulunduklarını araştırarak çoğunluğu Müslüman olan ülkelerdeki demokrasi literatürüne katkıda bulunmaktır. Bu ülkelerde demokratikleşmenin aracıları olarak post-İslamcı siyasi partilere odak- lanmaktadır. Post-İslamcılık, eski İslamcı aktörlere kapsayıcı/demokratik idealler sağlayan analitik bir kategoridir. Bu çalışma, eski İslamcı aktörlerin post-İslamcı dönüşümünün, Türkiye'de AKP'nin ve Tunus'ta Ennahda'nın siyasi yörüngelerini nasıl etkilediğini araştırmakta ve süreç takibi ile birlikte ülkeler arası karşılaştırmalar yaparak iki örneği karşılaştırmaktadır. Kendini karşılaştırmalı siyaset içinde konumlandıran bu tez, Türkiye ve Tunus'u ve iki siyasi partiyi, AKP ve Nahda'yı, iki farklı ama karşılaştırılabilir örnek olarak ele almaktadır. Bu partilerin söylemleri, politikaları, parti içi ilişkileri ve diğer partilerle etkileşimleri gibi faktörlerin yanı sıra, post-İslamcı aktörler üzerindeki yerel ve uluslararası kısıtlamalar ve bu kısıtlamalara verdikleri tepkiler de analize dahil edilmiştir. Bu çalışma, temel olarak, her iki ülkenin de, tamamen farklı şekillerde de olsa, post-İslamcı partilerin öncülüğünde veya katkısıyla demokratik gerileme yaşadığını; eski İslamcı aktörlerin post-İslamcı dönüşümünün bir demokrasiyi sürdürmek için gerekli olmakla birlikte yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, post-islamizmin, bu partilerin yönetim süreçlerinden etkilenen interaktif bir kategori olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to contribute to the literature on democracy in Muslim- majority countries by exploring the attitudes and policies of post-Islamist political actors towards democracy and the conditions under which they contribute to democracy. It focuses on post-Islamist political parties as agents of democratization in Muslim-majority countries. It explores how post-Islamist transformation of former Islamist actors has affected the political trajectories of the AKP in Turkey and Ennahda in Tunisia as the parties were in governance, comparing two cases through cross-national comparisons combined with process-tracing. This thesis takes Turkey and Tunisia and two political parties, AKP and Nahda, as two different but comparable examples. In addition to agency-based factors such as discourses, policies, intra-party relations and interactions with other parties, exogenous factors, that is, domestic and international constraints on the post-Islamist actors, and their responses to these constraints are also included in the analysis. The thesis, essentially, argues that both countries have experienced democratic reversals, led or contributed to by post-Islamist parties, albeit in entirely different ways, and that the post-Islamist transformation of former Islamist actors is necessary but not sufficient to sustain a democracy. It also shows that post-Islamism is an interactive category, affected from the governance processes of these parties.