Inking the body: Perspectives on tattooing in Turkey's queer communities
Türkiye'nin kuir topluluklarında dövmeye ilişkin perspektifler
- Tez No: 832645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Türkiye'deki dövmeli LGBTQ+ bireylerin hikayelerini, beden sanatlarının merceğinden bedenlenme ve kuir olma deneyimlerini inceleyerek keşfetmeyi amaçla- maktadır. Dövmenin ilk yaratımından dövmeli bir bedende gündelik yaşam deney- imine kadar, dövmenin benzersiz derecede akışkan bir uygulama olarak dönüştürücü kabiliyetini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Hem kuir olmanın hem de dövmenin hegemonik güç sistemleri içinde önemli ölçüde damgalanmaya maruz kaldığı bağlama rağmen, dövmeler bireysel kendini yaratma ve kuir bir geleceği hayal etme fırsatları yaratabilir. Araştırma, dövmeli, kendini kuir olarak tanımlayan kişilerle yapılan altı derinlemesine görüşmeye, İstanbul'daki dövme stüdyolarına gözlemci olarak yapılan iki ziyarete ve kapsamlı akademik incelemeye dayanmaktadır. Dövme stüdyosu, bu mekânlarda meydana gelebilecek çelişkili karşılaşmaları ve bu karşılaşmaların katılımcılar tarafından nasıl anlaşıldığını anlamlandırmak amacıyla hem zarar hem de şifa veren bir yer olarak incelenmiştir. Dövmelere atfedilen sembolleri ve an- lamları analiz eden tez, insanların kuir olduklarını onaylamak için dövme yaptırma şekillerinden bazılarını, üzerinde pek çalışılmamış olan hikayesiz dövme fikrini de içerecek şekilde sunmaktadır. Son olarak, dövmelerin esnek zamansallık ve kuir bir kişi olarak yaşlanma kavramlarıyla nasıl etkileşime girdiğini ele almaktayım. Bu tez sonuç olarak kuir bedenlenmenin çeşitli deneyimlerini sunmayı ve dövmelerin her kuir varoluş için nasıl yeni olasılıklar yarattığını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the narratives of tattooed LGBTQ+ individuals in Turkey, examining their experiences of embodiment and queerness through the lens of their body art. It attempts to reveal the transformative capacity of tattooing as a uniquely fluid practice, from the initial creation of the tattoo to the experience of daily life in a tattooed body. Despite the context in which both queerness and tattooing face significant stigmatization within hegemonic power systems, tattoos can open opportunities for individual self-making and imagining queer futurity. The research is based on six in-depth interviews with tattooed, self-identified queer people, two visits to tattoo studios in Istanbul as an observer, and extensive academic review. The tattoo studio is examined as a place of both harm and healing with the goal of making sense of the conflicting encounters that may occur in these localities and how these encounters are understood by my participants. Analyzing the symbols and meanings attached to tattoos, the thesis presents some of the ways people employ tattooing to affirm their queerness, including the under-studied idea of tattoos without narratives. Lastly, I consider the ways tattoos interact with conceptualizations of flexible temporality and aging as a queer person. This thesis ultimately aims to present diverse experiences of queer embodiment and demonstrate how tattoos create new possibilities for each queer existence.