Sexuality, anxiety, and uses of space in the early modern Ottoman world: Cinânî's Bedâyiü'l-âsâr
Erken modern Osmanlı dünyasında cinsellik, kaygı ve mekân kullanımları: Cınânî'nın Bedâyıü'l-âsâr'ı
  1. Tez No: 832646
  2. Yazar: AYDIN BARAN GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Erken modern Osmanlı mensur hikayeleri üzerine yapılan çalışmalar, Osmanlı şiiriyle ilgili yapılan kapsamlı araştırmalara kıyasla oldukça sınırlıdır. Oysa ki bu tür metinlerin tarihsel bağlamlarına yerleştirilmesi, erken modern kamusal ve özel alana ilişkin genel bir çerçeve sunmakla kalmaz; özel, mahrem ve kamusal olanın inşaasında cinselliğin oynadığı role dair de bir tartışma zemini yaratabilir. Bu tezin temel amaçlarından birisi Cinânî'nin (ö. 1004/1595) Bedâyiü'l-'asâr başlıklı hikaye derlemesinde yer alan,“hamam”,“pazar”, ve“ev”de geçen hikayelerden yola çıkarak, erken modern Osmanlı kentsel mekanlarına ve pratiklerine yönelik kamusal alan/özel alan, mahrem/namahrem, kamu/özel gibi ayrımların ne ölçüde ve hangi durumlarda geçerli olabileceğini tartışmaya açmaktır. Bu çerçevede ilk olarak, hikayelerdeki anlatılara dayanarak, evlilik birliği üzerinde temellenen“meşru”bir cinsel hayata ilişkin bilginin kamusal alana sızması durumunun bir mahremiyet ihlâli olarak değerlendirilmediğini iddia ediyorum. İkinci olarak, ev içi sınırlar dahilinde vuku bulsalar dahi,“gayrimeşru”olarak addedilen cinsel ilişkilerin istisnasız bir biçimde kamuya ve kamusal alana sızdığını/sızdırıldığını göstermeye çalışıyorum. Bu bağlamda, erken modern Osmanlı kent mekânlarının, kamusal/özel ve kamusal alan/özel alan ayrımını merkeze alan yaklaşımlarla analiz edilmesinin yaratacagı problemleri işaret ediyor, bu tür ayrımların sınırlarının“meşru”/“gayrimeşru”cinsel münasebetler ve karşılaşmalar tarafından belirlendiğini ileri sürüyorum.
Özet (Çeviri)
The studies on early modern Ottoman prose fiction are relatively limited compared to comprehensive research conducted on Ottoman poetry. However, by placing these texts in their historical context, we can illuminate the ways in which public and private spaces were utilized, as well as the roles of sex and sexuality. Through the examination of Cinânî's (d. 1004/1595) Bedâyiü'l-'asâr (“The Original Stories”), this study seeks to enhance our understanding of early modern Ottoman prose fiction. Relying on the stories set in hamâm (public bathhouse), pâzâr (marketplace), and ev (home), I firstly argue that even when an individual's sexual privacy becomes exposed to the public, it does not necessarily constitute an infringement of privacy as long as the sexual encounters remain within the“licit”(or alternatively,“marital”) sexual intercourse. Secondly, I suggest that“illicit”(though not necessarily same-sex) sexual relationships between partners, even if conducted within the confines of the home, are consistently vulnerable to the risk of being publicly disclosed. Based on the insights gained from my research, I argue that any categorization framework that prioritizes the public/private divide falls short in fully understanding the complexities of the Ottoman urban spaces as represented in Cinânî's Bedâyiü'l-'asâr. Instead, I propose that interpreting early modern Ottoman spaces through the lens of licit/illicit sexual encounters could offer a more nuanced understanding of the socio-cultural context during the period in which the Bedâyiü'l-'asâr stories were narrated and circulated.