An entertaining practical guide to political ethics: Hezarfen Hüseyin's Enîsü'l-Ârifîn
Eğlenceli ve pratik bir politik ahlak rehberi: HezarfenHüseyin'in Enîsü'l-Ârifîn'i
- Tez No: 832644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERENC PETER CSIRKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Hezarfen Hüseyin'in fabl koleksiyonu olan Enîsü'l-'Ârifîn ve Mürşidü's-Sâlikîn'i incelemektedir. Hezarfen Hüseyin (ö.1691), IV. Mehmed döneminde İstanbul'un seçkin çevrelerinde yer alan birçok alanda bilgili bir ansiklopedisttir. Tarih kitapları, sözlükler ve tasavvuf metinlerini içeren geniş bir alanda eser telif etmiştir. Kara Mustafa Paşa'ya adanmış olan Enîsü'l-Ârifîn'i Hezarfen, Kelile ve Dimne masallarından tematik bir seçki sunarak, politik etik ve eğlenceyi birleştiren, geç 17. yüzyılın değişen zevklerine uyan bir şeklinde telif etmiştir. Bu tez, Hezarfen'in çalışmasının tarihsel arka planını incelemeyi ve daha geniş Hümâyûnnâme külliyatı içindeki yerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışma ayrıca Osmanlı entelektüellerinin 17. yüzyılın sonlarında artan temaslar yoluyla Batı kültürüne doğru yönelmeye başladığı fikrini tartışmayı amaçlamaktadır. Hezarfen ve çevresinin dikkatli bir şekilde incelenmesi, Osmanlı akademik yaşamının odak noktasının, onun yaşamı boyunca hala Pers-İslam geleneğinin içinde olduğunu göstermektedir. Bu tez, Hezarfen Hüseyin Çelebi'nin Osmanlı imajını şekillendiren bir aktör olarak transkültürel ve transimperyal diyaloglara katıldığını savunmaktadır. Ayrıca bu tez, Enîsü'l-'Ârifîn'in çağdaşı tavsiye edebiyatından farklı olarak öğüt ve eğlenceyi pratiklik hassasiyeti ile telif ettiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Hezarfen Hüseyin's fable collection titled Enîsü'l-'Ârifîn ve Mürşidü's-Sâlikîn. Hezarfen Hüseyin (d.1691) was a polymath and encyclopaedist who inhabited the elite circles of Istanbul during Mehmed IV's reign. He authored several books on a wide range of subjects, from histories to dictionaries and Sufi texts. Dedicating his work to his patron Kara Mustafa Paşa, Hezarfen offers a thematic selection of tales from the fables of Kelile ve Dimne, presenting a work that merges political ethics and entertainment in correlation with the changing tastes of the late 17th century. The present study examines the historical background of Hezarfen's work and contextualizes its place within the larger Hümâyûnnâme corpus. Building on these points, I also seek to problematize or nuance the idea widely held in scholarship that Ottoman intellectuals were turning towards Western culture through increased contacts in the late 17th century. A careful study of Hezarfen and his environment suggests that the focus of Ottoman scholarly life still lay within the Perso-Islamic tradition during his lifetime. I argue that Hezarfen Hüseyin Efendi participated in transcultural and transimperial dialogues as an actor that shaped the Ottoman image for his western interlocutors. Furthermore, the Enîsü'l-'Ârifîn differs from contemporary advice literature because it uniquely positions advice and entertainment in the service of political or social practice.