Latent tüberküloz tanısında gama interferon salınım testinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of gamma interferon release test in the diagnosisof latent tuberculosis
  1. Tez No: 832651
  2. Yazar: HASAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, latent tüberküloz enfeksiyonu tanısında QuantiFERON-TB Gold Plus (QFT-Plus) testinin etkinliğinin araştırılması amacıyla Mayıs 2019-Mayıs 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tropikal Hastalıkları Araştırma Merkezi Bölge Tüberküloz Laboratuvarına gönderilen, numunelerin sonuçları araştırılarak testin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 50 sağlıklı ve 75 hasta grubu olmak üzere 125 kişi dahil edilmiştir. Her iki gruptaki hastalardan toplam 15'inde pozitiflik belirlendi. Sağlıklı gruptan 7'si (%14) QFT-Plus testinde pozitif, 43'ü (%86) negatif olarak tespit edildi. Hasta grubuna dahil edilen 75 hastadan 8'i (%10.7) pozitif ve 67'si (%89.3) negatif olarak belirlendi. İki hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Latent tüberküloz enfeksiyonunun tanısında altın standart bir testin olmayışı nedeniyle QFT plus testi maliyetinin yüksek olmasına rağmen daha sık kullanımının tanıda yardımcı ve aynı zamanda taramalarda da kullanılabilmesinden dolayı hastaların tanı ve tedavilerinin gecikmesini önlemek amacıyla faydalı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the effectiveness of the test by investigating the results of the samples sent to Çukurova University Tropical Diseases Research Center Regional Tuberculosis Laboratory between May 2019 and May 2021 in order to investigate the effectiveness of the QuantiFERON-TB Gold Plus (QFT-Plus) test in the diagnosis of latent tuberculosis infection. 125 people, 50 healthy and 75 patients, were included in our study. A total of 15 patients in both groups were positive. Of the healthy group, 7 (14%) were found to be positive in the QFT-Plus test, and 43 (86%) were negative. Of the 75 patients included in the patient group, 8 (10.7%) were positive and 67 (89.3%) were negative. There was no statistically significant difference between the two patient groups. It was concluded that although the cost of the QFT plus test is high due to the lack of a gold standard test for the diagnosis of latent tuberculosis infection, its more frequent use may be beneficial in preventing the delay in the diagnosis and treatment of patients since it can be used as an aid in diagnosis and in screening.