Glokom jel mı̇kroı̇mplant ve fakoemülsı̇fı̇kasyon kombı̇ne cerrahı̇ uygulanan prı̇mer açık açılı glokom hastalarının hümör aköz yapılarında bulunan mcp-1, sparc, trombospondı̇n-2 moleküllerı̇nı̇n mı̇ktarının konjonktı̇vadakı̇ fı̇brotı̇k etkı̇lerı̇nin, ı̇ğneleme zamanı ve sayısı üzerı̇ne etkı̇sı̇nı̇n araştırılması
Investigation of the fibrotic effect in conjunctiva of the amount of MCP-1 SPARC and thrombospondin-2 molecules found in the humoral aqueous structures of primary open angle glaucoma patients who underwent glaucoma gel micro implant and phacoemulsification combined surgery on the time and number needling
- Tez No: 832650
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ERASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Glokom jel mikroimplant uygulanan PAAG hastalarında, subkonjonktival fibrozis oluşumu, cerrahi başarısızlık ve bleb iğneleme ihtiyacına neden olabileceğini düşündüğümüz MCP-1, SPARC ve TSP-2 proteinlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: PAAG tanısı ile takip edilen 20 hastaya (6 kadın, 14 erkek, yaş: 68.50 ± 8.88) fakoemülsifikasyon (Grup 1), 16 hastaya (3 kadın, 13 erkek, yaş: 62.12 ± 7.26) ise jel mikroimplant ve fakoemülsifikasyon kombine cerrahi (Grup 2) uygulanmak üzere toplam 36 hasta (9 kadın, 27 erkek, yaş 66.11 ± 8.52) çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar preoperatif ve postoperatif dönemde detaylı göz muayenesi, göziçi basıncı (GİB), retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve gangliyon hücre kompleksi (GHK) kalınlık ölçümleri ile değerlendirildi. Operasyona başlarken tüm hastalardan, limbal parasentez ile 50-200 μL HA örneği alındı. MCP-1, SPARC, TSP-2'nin jel mikroimplant sonrasındaki cerrahi başarısızlığa, bleb iğneleme sayısı ve zamanına etkisini araştırdık. Ayrıca jel mikroimplantın güvenilirlik ve etkinliğini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate MCP-1, SPARC and TSP-2 proteins, which we think may cause subconjonctival fibrosis, surgical failure and need for bleb needling in POAG patients undergoing glaucoma gel microimplant. Materials and Methods: A total of 36 patients with primary open angle glaucoma who underwent phacoemulsification (Group 1) in 20 patients (6 female, 14 male, age: 68,5000 ± 8,87634); glaucoma gel microimplant and phacoemulsification combined surgery (Group 2) in 16 patients (9 female, 27 male, age: 66,1111 ± 8,52485) were included in the study. All patients were evaluated preoperatively and postoperatively by detailed eye examination, measurement of intraocular pressure, thickness of retina nerve fiber layer and ganglion cell complex. At the beginning of the operation, 50-200 μL of aqueous humor samples were taken from the limbal paracentesis site. We investigated the failure, bleb needling number and time of MCP-1, SPARC, TSP-2 after gel microimplant. We also investigated the safety and effectiveness of the gel microimplant.