Rat ovaryumunda iskemi/reperfüzyon hasarına karşı rutin ve taksifolinin olası koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the possible protective efficacy of rutin and taxifolin against ischemia/reperfusion injury in the rat ovary
  1. Tez No: 832673
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR COŞKUN, PROF. DR. SEVAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada ratlarda ovaryum torsiyon/detorsiyon modelinde (iskemi/reperfüzyon), rutin ve taksifolinin olası iyileştirici etkilerinin biyokimyasal ve histolojik analizler ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 70 adet Sprague-Dawley ırkı ratlar; grup 1: kontrol, grup 2: sham, grup 3: torsiyon (T), grup 4: torsiyon/detorsiyon (T/D), grup 5: torsiyon/detorsiyon+dimetilsülfoksit (T/D+DMSO), grup 6: torsiyon/detorsiyon+rutin (T/D+rutin, 80 mg/kg), grup 7: torsiyon/detorsiyon+taksifolin (T/D+Taksifolin, 40 mg/kg) olarak ayrılmıştır. Plazma ve ovaryum örneklerinde biyokimyasal analizler ile ovaryumda histolojik muayeneler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, it was aimed to investigate the possible amoliorative effects of rutin and taxifolin in the ovarian torsion/detorsion model (ischemia/reperfusion) in rats with biochemical analyzes and histological examinations. Seventy Sprague-Dawley rats, 8-10 weeks old, were used in the study. Rats were divided into; group 1: control, group 2: sham undergoing laparotomy, group 3: torsion (T), group 4: torsion/detorsion (T/D), group 5: torsion/detorsion+dimethylsulfoxide group (T/D+DMSO), group 6: torsion/detorsion +rutin (T/D+rutin, 80 mg/kg), group 7: torsion/detorsion + taxifolin (T/D + taxifolin, 40 mg/kg) . Biochemical parameters were determined in plasma and ovary samples. Histological examinations were performed on ovarian tissues.