Mandibular büyüme yönü ve alt 20 yaş dişlerinin gömülü kalma durumu arasındaki ilişkinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the relationship between mandibular growth direction and impaction of lower wisdom teeth
- Tez No: 832672
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı mandibular büyüme paternlerinin alt 20 yaş dişlerin gömülü kalma durumu ve pozisyonu üzerine etkisi olup olmadığının araştırılmasıdır. Elde edilecek sonuçlar alt 20 yaş dişlerinin pozisyonu ve gömülü kalma durumunun öngörülebilmesi ve çekim planlaması açısından önem arz etmektedir. Çalışma için 01/01/2014-01/08/2022 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim dalına başvurmuş ve standart olarak elde edilmiş panaromik ve sefalometrik radyografileri mevcut olan kişilerin klinik ve radyografik verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Gömülü mandibular 20 yaş dişlerinin gömülülük sınıflaması Pell Gregory'e göre M3 mesafesi, retromolar sürme mesafesi ölçülerek yapılmıştır. Sınıfların gonial açı, ramus yüksekliği ve corpus uzunluğu ölçümleri ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlamış ve bu ölçümler aynı kişi tarafından bilgisayar programı kullanılarak panaromik ve sefalometrik radyografiler üzerinde yapılmıştır. Panoramik radyografiler (Sirona-Orthophos XG; Sirona, Bensheim, Germany; 70 kVp; 8mA; 14 sn) ile, sefalometrik radyografiler (Sirona-Prthophos XG; Sirona Bensheim, Germany; 73 kVp, 15 mA,14.9 sn) ile üreticinin önerisine göre elde edilmiştir. Seçilen radyografilerin standandizasyonunu sağlamak için hepsi aynı JPEG formatında kaydedilip standart ölçülerde ( Panaromik filmler 2440*1292 piksel, 96dpi, 24 bit derinliğinde, sefalometrik filmler 2808*2148 piksel,96 dpi, 8 bit derinliğinde) Webseph programına aktarılmıştır. Araştırmanın sonucunda gruplar arası gonial açı değeri için anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether different mandibular growth patterns have an effect on impaction and position of lower wisdom teeth. The results to be obtained are important in terms of predicting the position and impaction of the lower wisdom teeth and in terms of extraction planning. The clinical and radiographic data of people who applied to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery between 01/01/2014-01/08/2022 and who had standard panoramic and cephalometric radiographs were retrospectively analyzed and examined for the study. The classification of impacted mandibular wisdom teeth was made by measuring the M3 distance and the retromolar space according to Pell Gregory. Measurements were performed on panoramic and cephalometric radiographs. Panoramic radiographs are taken via (Sirona-Orthophos XG; Sirona, Bensheim, Germany; 70 kVp; 8mA; 14 sec); Cephalometric radiographs are taken via (Sirona-Prthophos XG; Sirona Bensheim, Germany; 73 kVp, 15 mA, 14.9 sec) according to manufacturer's recommendation in order to ensure the standardization of the selected radiographs. All of them were recorded in the same JPEG format and transferred to Webseph program in standard sizes (Panaromic radyographs 2440*1292 pixels, 96dpi, 24 bit depth; Cephalometric radyographs 2808*2148 piksel,96 dpi, 8 bit depth) As a result of the research, a significant difference was found between the groups for the gonial angle value.