Tip 2 diyabetes mellitus'lu hastalarda sağlık kuruluşu tercihini etkileyen faktörler ve tedaviye uyumlarına etkisinin incelenmesi
Factors affecting the preference of health facilities in patients with type 2 diabetes mellitus and investigation of their effects on treatment adherence.
  1. Tez No: 832688
  2. Yazar: SERHAT FİGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanılı hastaların sağlık kuruluşu (SK) tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve SK tercihleri ile tedaviye uyum düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 20.10.2022-17.03.2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri kişilerden en az 1 yıldır Tip 2 DM tanısı olan ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 210 kişi ile gerçekleştirildi. Hasta Bilgi Formu ile katılımcıların sosyodemografik ve tıbbi öykülerine yönelik ve SK tercihlerine yönelik özellikleri sorgulandı. Tedaviye uyumlarını değerlendirmede Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 (MTUÖ-8) kullanıldı. Ölçülmüş açlık plazma glukozu (APG) ve HbA1c düzeyleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this study; It was aimed to examine the factors affecting the health facility (HF) preferences of patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and to investigate the relationship between HF preferences and their level of adherence to treatment. Method: This study was planned as a single-center and analytical study. The study was carried out with 210 individuals aged 18 years and older who applied to the Gaziosmanpaşa Health Application and Research Center Family Medicine Outpatient Clinic between 20.10.2022 and 17.03.2023, who were diagnosed with Type 2 DM for at least 1 year and met the inclusion criteria. With the Patient Information Form, the sociodemographic and medical histories of the participants and their HF preferences were questioned. The 8-item Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8) was used to evaluate their adherence to treatment. Measured fasting plasma glucose (FPG) and HbA1c levels were recorded.