Fibromiyalji hastalarında akuatik egzersiz ve klasik masajın ağrı eşiği, fonksiyonellik, denge ve yaşam kalitesi üzerıne etkisi
The effect of aquatic exercise and classic massage on pain threshold, functionality, balance and quality of life in patients with fibromyalgia
- Tez No: 832689
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, fibromiyalji hastalarında akuatik egzersiz ve klasik masajın ağrı eşiği, fonksiyonellik, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmaya toplam 46 denek katılmış ve denekler akuatik grup (n:16), masaj grup (n:15), kontrol grubu (n:15) olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada 8 haftalık bir çalışma programı uygulanmış olup akuatik egzersizler haftada iki gün bir saat; masaj grubunun çalışması haftada iki gün kırkbeş dakika olarak uygulanmıştır. Kontrol grubu herhangi bir çalışmaya dahil olmamıştır. Çalışmaya başlamadan önce grupların vücut kompozisyon analizleri (vücut ağırlığı, vücut kitle endeksi, yağ yüzdesi, yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi), fonksiyonellik değerleri, vas, yaşam kaliteleri, denge düzeyleri ve ağrı eşikleri kayıt edilmiş ve 8 hafta akuatik egzersiz çalışması ve masaj uygulaması sonucunda tekrar alınıp işlenmiştir. Masaj ve akuatik egzersiz grubu istatistiksel sonuçlara göre; vücut ağırlığı, vücut kitle endeksi, yağ yüzdesi, yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi grup içi ve gruplar arası ön-son test değerlerinde anlamlı fark bulunmamıştır. Ağrı eşiği tektik noktası (oksiput sağ, oksiput sol, trapezious sağ, trapezious sol, supraspinatus sağ, supraspinatus sol, cervical sağ, cervical sol, gluteal sağ, gluteal sol, epikondil sağ, epikondil sol, kostokondral bileşke sağ, kostokondral bileşke sol, trakontar sağ, trakontar sol, diz medial yastığı sağ, diz medial yastığı sol) fonksiyonellik (FIQ) denge, vas, yaşam kalitesi ölçümlerinde her iki guruptada anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak 8 hafta süreyle düzenli ve planlı olarak uygulanan akuatik ve klasik masaj uygulamasının fibromiyalji hastalarında ağrı eşiği, fonksiyonellik (FIQ) denge, vas, yaşam kalitesi düzeyleri üzerinde olumlu etkileri olduğu ve akuatik antrenmanların klasik masaj uygulamalarına göre ağrı eşiği, fonksiyonellik (FIQ) denge, yaşam kalitesi düzeyleri üzerinde v daha çok etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Fibromiyalji hastalığında kronik ağrı tedavisinde ilaç kullanmak yerine akuatik egzersiz ve masaj uygulamaları kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of aquatic exercise and classical massage on pain threshold, functionality, balance and quality of life in fibromyalgia patients. A total of 46 subjects participated in the study and the subjects were determined as aquatic group (n:16), massage group (n:15), control group (n:15). In this study, an 8-week study program was applied and aquatic exercises were performed for one hour two days a week; The work of the massage group was applied for forty-five minutes two days a week. The control group was not included in any study. Before starting the study, body composition analyzes (body weight, body mass index, fat percentage, fat mass, lean body mass), functionality values, vas, quality of life, balance levels and pain thresholds of the groups were recorded and 8 weeks of aquatic exercise and massage application were recorded. As a result, it was taken and processed again. According to the statistical results of massage and aquatic exercise group; There was no significant difference in the pre-post test values of body weight, body mass index, fat percentage, fat mass, lean body mass within and between groups. Pain threshold tectic point (occiput right, occiput left, trapezius right, trapezius left, supraspinatus right, supraspinatus left, cervical right, cervical left, gluteal right, gluteal left, epicondyle right, epicondyle left, costochondral junction right, costochondral junction left, tracontar right, tracontar left, right knee medial pad, right knee medial pad left) functionality (FIQ) balance, vas, and quality of life measurements were significantly different in both groups. As a result, aquatic and classical massage applied regularly and planned for 8 weeks has positive effects on pain threshold, functionality (FIQ) balance, vas and quality of life levels in fibromyalgia patients, and that aquatic trainings have positive effects on pain threshold, functionality (FIQ) balance compared to classical massage applications. appeared to be more effective on quality of life levels. Aquatic exercise and massage applications can be used instead of medication in the treatment of chronic pain in fibromyalgia disease.