Aile hekimliği asistanlarının bebeklerde testis muayenesi ve inmemiş testis konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of family medicine assistants on testicular examination and undescended testis in babies
  1. Tez No: 832690
  2. Yazar: MURAT DÜMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç:Bu çalışmanın amacı; aile hekimliği uzmanlığı (AHU) asistanlarının, bebeklerde testis muayenesi (TM) ve inmemiş testis (İT) konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Yöntem:Bu tanımlayıcı-ilişki arayıcı çalışma; 13 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında, İstanbul'da aile hekimliği asistanlığı yapan ve sosyal medya aracılığıyla ulaşılarak veri toplama formunun iletildiği 243 hekim ile gerçekleştirildi. Tarafımızca literatürden faydalanılarak hazırlanan online veri toplama formu; Tanıtıcı Bilgi Formu, İnmemiş Testis Bilgi Anketi (İTBA) ve Bebeklerde TM Konusunda Tutum ve Davranış Anketi (TMTDA) olmak üzere 3 bölümden oluşmakta idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose:The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of family medicine residents about testicular examination and undescended testis (UT) in infants. Method:This descriptive-relationship-seeking study; It was carried out 13 April and 15 June with 243 physicians who were family medicine assistans in Istanbul and were contacted via social media and sent the data collection form. Online data collection form prepared by us using the literature, consisted of 3 parts: the Demographic Information Form, the Undescended Testis Knowledge Questionnaire (UTKQ) and the Attitude and Behavior Questionnaire on Testicular Examination in İnfants (ABQTEI).