Omur çökme kırıklarında gövde güçlendirmesinin kemiğin yeniden şekillenmesine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of trunk strengthening on bone remodeling in spinal collapse fractures
  1. Tez No: 832691
  2. Yazar: ILGAR BINNAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SERHAT ERBAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Vertebroplasti ve kifoplasti vertebra kırıklarının tedavisinde kullanılan minimal invaziv cerrahi bir tekniktir. Vertebra kırıklarının tedavisinde, perkütan vertebra güçlendirme işlemleri olan“vertebroplasti ve kifoplasti”ameliyatlarının işlevsel ve radyolojik etkinliğini retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 ile Haziran 2022 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında omurga kompresyon kırığı tanısı ile tedavi edilen, perkütan vertebroplasti ve kifoplasti yapılan hastalar incelendi. 4-6 hafta medikal tedaviye rağmen ağrı şikayetleri azalmayan ve radyolojik incelemelerinde kaynama bulguları olmayan hastalara vertebroplasti ve kifoplasti uygulandı. Takipleri yapılabilen 176 hasta değerlendirildi. Hastalarımızın 54'ü erkek, 122'si kadın olup, yaş ortalaması 65,9 olarak saptandı. Bulgular: İşlemlerin 62 (%35,20) seviyesi torakal seviyelerde, 114 (%64,80) seviyesi ise lumbosakral bölgeye yapıldı. Torakal seviyede en çok işlem T12 (34 hasta -%19,30) lomber seviyede ise en çok L1 (39 hasta- %22,20) seviyesine yapıldı. Bu hastalardan 148 (%84,10) 'ine kifoplasti ve 24 (%13,60) hastaya vertebroplasti, 4 (%2,30) hastaya ise açık cerrahi işlemde eşzamanlı vertebroplasti gerçekleştirildi. Preoperatif olarak 106 (%60,20) hastada osteoporoz, 99 (%56,30) hastada travma anemnezi vardı. Toplam 11 (%6,25) komplikasyon görüldü. Bunlardan 1'i (%0,57) kemik çimentoyla ilişkisiz, 10'u (%5,68) kemik çimentoyla ilişkilidir. Kemik çimentoyla ilişkili komplikasyonlardan 9'u ciddi olmayan, 1'i ciddi olan (kanala kaçma) komplikasyon olarak görülmüştür. 1'i vertebroplasti, 9'u kifoplasti işlemi zamanı ortaya çıkmıştır. Komplikasyon oranı vertebroplastide %4,16, kifoplastide ise %6,08 olarak saptanmıştır. VAS skorları karşılaştırıldığında hem vertebroplasti hem de kifoplasti grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Vertebroplasty and kyphoplasty is a minimally invasive surgical technique used in the treatment of vertebral fractures. We aimed to retrospectively evaluate the functional and radiologic efficacy of percutaneous vertebral strengthening procedures“vertebroplasty and kyphoplasty”in the treatment of vertebral fractures. Materials and Methods: Patients who underwent percutaneous vertebroplasty and kyphoplasty between January 2018 and June 2022 at Dokuz Eylul University Department of Neurosurgery with a diagnosis of spinal compression fracture were analyzed. Vertebroplasty and kyphoplasty were performed in patients whose pain complaints did not decrease despite 4-6 weeks of medical treatment and whose radiologic examinations did not show signs of union. A total of 176 patients who could be followed up were evaluated. The mean age of our patients was 65.9 years; 54 were male and 122 were female. Results: 62 (35.20%) of the procedures were performed at the thoracic level and 114 (64.80%) at the lumbosacral level. At the thoracic level, most procedures were performed at T12 (34 patients - 19.30%) and at the lumbar level, most procedures were performed at L1 (39 patients - 22.20%). Of these patients, 148 (84.10%) underwent kyphoplasty and 24 (13.60%) underwent vertebroplasty, and 4 (2.30%) underwent simultaneous vertebroplasty with open surgery. Preoperatively, 106 (60.20%) patients had osteoporosis and 99 (56.30%) patients had trauma history. A total of 11 (6.25%) complications were observed. Of these, 1 (0.57%) was not related to bone cement and 10 (5.68%) were related to bone cement. Of the bone cement-related complications, 9 were non-serious and 1 was serious (escape into the canal). 1 occurred during vertebroplasty and 9 occurred during kyphoplasty. The complication rate was 4.16% for vertebroplasty and 6.08% for kyphoplasty. When VAS scores were compared, statistically significant improvement was found in both vertebroplasty and kyphoplasty groups (preoperative 4.87 vs.