Spor bilimleri alanında çalışan akademisyenlerde psikolojik güçlendirme, örgütsel özdeşleşme ve yenilikçi iş davranışı ilişkisi
The relationship of psychological empowerment, organizational identification and innovative work behavior in academicians working in the field of sports sciences
- Tez No: 832699
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri alanında çalışan akademisyenlerde psikolojik güçlendirme, örgütsel özdeşleşme ve yenilikçi iş davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemi çerçevesinde 429 katılımcıdan oluşmuştur. Çalışmada veri toplama formu psikolojik güçlendirme (PG), örgütsel özdeşleşme (ÖZD), yenilikçi iş davranışı (YİD) ölçekleri ile kişisel bilgi formundan oluşmuştur. Analiz öncesinde toplanan verilerin dağılım yapısı incelenerek normal dağılım ve parametrik istatistiklere uygun olduğu görülmüştür. Çalışmada öncelikle verilerin betimsel analizlerine, daha sonra ise kestirel istatistiklere yer verilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Örneklemin demografik gruplar arasındaki farklarını incelemek üzere bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizleri kullanılmıştır. Çalışmada, kavramsal yapı çerçevesinde oluşturulan modelin istatistiksel testi için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) tekniğinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological empowerment, organizational identification and innovative work behaviors in academicians working in the field of sport sciences. The sample of this study consisted of 429 participants within the framework of convenience sampling method. The data collection form consisted of psychological empowerment (PE), organizational identification (OI), innovative work behavior (IWB) scales and personal information form. Before the analysis, the distribution structure of the collected data was examined and it was seen that it was suitable for normal distribution and parametric statistics. In the study, firstly descriptive analysis of the data and then predictive statistics were included. Pearson Product Moment Correlation was used to examine the relationship between the scales. Independent sample t-test and one-way variance analysis were used to examine the differences between the demographic groups of the sample. In the study, Structural Equation Modeling (SEM) technique was used for statistical testing of the model created within the framework of the conceptual structure. As a result of the study, in the dimension of impact according to gender; competence, impact and innovative work behavior according to the department; impact according to marital status; psychological empowerment and impact according to academic title; psychological empowerment, meaning, impact, organizational identification and innovative work behavior according to management experience; according to the desire to leave the institution psychological empowerment, meaning, impact and organizational identification it was seen that the participants showed statistically significant results.