Effect of corporate social responsibility on brand performance
Kurumsal sosyal sorumluluğun marka performansina etkisi
  1. Tez No: 832720
  2. Yazar: AHMAD WALEED NASRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MUSTAFA ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tezimde, kuruluşların marka performansını artırmak için kullanabileceğleri bir araç olarak kurumsal sosyal sorumluluğun (KSS) etkisini tartışmak istiyorum. Son çalışma, şirketler arasındaki farklılıkların algılanan marka performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve hayırseverlik, etik, düzenleme ve iş dünyası üzerine kurulu KSS algısını benimsediğini göstermektedir. Dolayısıyla, bu tezde KSS ve marka performansı ile bunların demografi üzerindeki etkileri (Erkek, Kadın) Likert ölçeği sorusuyla karşılaştırılan bir anket yoluyla olasılıksal olmayan kolay ulaşılabilir örneklemeyi takiben 313 çalışandan veri elde ettim. Önerilen ilişki modellerini analiz etmek ve KSS'nin ekonomik sektörler genelinde marka performansını nasıl dönüştürdüğünü bulmak için SPSS yazılımında tek ve çift regresyon ve T testleri uygulandı. Dolayısıyla bu tez, bu bilgi boşluğunu doldurmaya çalışan bir çalışmaya dayanmaktadır. Tüketicilerin sosyal sorumluluk sahibi olmak için ne tür KSS müfredatlarını uygun gördüklerini düzenlemek amacıyla çalışmanın üç temel amacı vardı: müşterilerin belirli KSS programlarına nasıl tepki verdiğini anlamak, KSS'nin marka performansını ve imajını nasıl etkilediğini anlamak ve insanların ne tür KSS programlarının uygun olduğunu düşündüğünü anlamak.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I want to discuss the effect of corporate social responsibility (CSR) as an instrument that organizations may utilize to improve brand performance. The recent study shows that differences in Corporations have significant effect on the perceived act of brand performance and built on philanthropy, ethics, regulation, and business embrace the perception of CSR. So, this thesis on the CSR and brand performance with their effects on demographic which are (Male, Female) I obtained data from 313 employees following non-probabilistic convenience sampling through a survey compared of Likert scale question. The single and double regression and T-tests are applied on the SPSS software to analyze the proposed relationship models and to find how illustrate the CSR transforms brand performance across economic sectors. Accordingly, this thesis is based on a study that attempts to fill in that knowledge gap. In order to regulate what type of CSR curriculums consumers consider appropriate to qualify as socially responsible, the study had three primary objectives: figuring out how customers react to certain CSR programs, figuring out how CSR influences brand performance and image, and figuring out what kinds of CSR programs people think are suitable.