Towards understanding the catalytic bond-breaking sequences of polyol oxidation on Pd(111) single crystal model catalysts
Pd(111) tek kristal model katalizörler üzerindeki poliol oksidasyonlarının katalitik bağ kırılma dizilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 832727
  2. Yazar: ÖMER FARUK SADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Katalitik poliol oksidasyonunun, geçiş metal katalizörler üzerindeki bağ koparma dizilerini anlamak, biyokütle türevi kimyasal hammaddeyi değerli ürünlere dönüştürmede ve aynı zamanda fosil yakıt temelli yeni ticari kimyasalların geliştirilmesi için yeni alternatifler sunabilir. Bu çalışmada, etilen glikolün atomik düzeyde iyi tanımlanmış Pd(111) tek kristal düzlemsel model katalizör üzerinde sıcaklık programlı desorpsiyon (TPD) tekniği kullanılarak oksidasyonu, ultra yüksek vakum (UHV) koşullarında incelenmiştir. Yüzeydeki oksijen atomlarının, formaldehit (H2CO) ve karbondioksit oluşumunu, en belirgin katalitik oksidasyon ürünleri olarak ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Formaldehit üretiminin, etilen glikol'ün oksijene oranının artırılmasıyla arttığı gözlemlenmiştir. Sonuçlarımız, C-C bağlarının aktivasyonunun, öncelikle atomik oksijen tarafından kolaylaştırıldığını ve C2HxOz yüzey türlerinin tam dehidrojenasyonundan önce gerçekleştiğini göstermektedir. H2CO'nun oluşumu, C-C bağ kırılması açısından en kararsız yüzey türlerine, yani -OCH2CO- ve -OCH2CHO- türlerine dayandırılmıştır. -OCHCHO- ve -OCHCO- gibi diğer yüzey türleri, formaldehit yerine CO gibi farklı başka ayrışma ürünlerine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding the bond-breaking sequences of catalytic polyol oxidation on transition metal catalysts is critical for the chemical transformation of biomass derived chemical feedstock into value-added products which may also offer new alternatives to fossil fuel-based commodity chemicals. In the current work, oxidation of ethylene glycol on an atomically well-defined Pd(111) single crystal planar model catalysts was investigated via temperature programmed desorption (TPD) technique under ultra-high vacuum (UHV) conditions. Presence of surface oxygen atoms was found to promote the formation of formaldehyde (H2CO) and carbon dioxide as the most prominent catalytic oxidation products. Enhancement in formaldehyde generation was observed upon increasing the ethylene glycol-to-oxygen ratio. Our results indicate that the activation of C-C bonds was primarily facilitated by atomic oxygen, preceding the complete dehydrogenation of the C2HxOz surface species. The formation of H2CO was mainly attributed to the most unstable surface species in terms of C-C bond scission, namely -OCH2CO- and -OCH2CHO-. Other surface species such as -OCHCHO- and -OCHCO- led to additional decomposition products such as CO rather than formaldehyde.