Kimyasal banyo yöntemiyle üretilen farklı alkali metal katkılı CdS ince filmlerin yapısal, optik ve elektronik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the structural, optical and electronic properties of different alkaline metal additive CdS thin films produced by the chemical bath method
- Tez No: 832729
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KANBUR ÇAVUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ince film güneş hücrelerinde tampon tabaka olarak kullanılan CdS ince filmleri kimyasal banyo yöntemiyle FTO alttaşlar üzerine kaplandı. Kimyasal banyo solüsyonuna NaCl, KCl, RbCl ve CsCl tuzları eklenerek alkali metal katkılı CdS ince filmleri üretildi. Katkılama yapılan alkali metalin çeşidine ve miktarına göre CdS ince filmlerinin yapısal, elektriksel ve optik özelliklerindeki değişim FE-SEM, XRD, HEMS ve Uv-Vis ölçümleri kullanılarak incelendi. Na, K, Rb ve Cs alkali metallerinin her biri sırasıyla 20 mM, 30 mM, 40 mM ve 50 mM konsantrasyonlarında kimyasal banyoya eklenerek CdS ince filmleri ilgili alkali metaller ile katkılandı. Yapılan bu katkılamaların etkinliğinin alkali metal çeşidine ve konsantrasyonuna göre değişimi incelendi. Özellikle alkali çeşidinden bağımsız olmak üzere 30 mM ve 40 mM konsantrasyonlu katkılamaların diğer konsantrasyonlara kıyasla CdS ince filminin özelliklerini daha olumlu yönde etkilediği ve elde edilen filmin karakteristik özelliklerinin yapısal ve elektriksel özelliklerinin iyileştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, CdS thin films used as a buffer layer in thin-film solar cells were coated on FTO substrates by chemical bath deposition method. Alkali metal doped CdS thin films were produced by adding NaCl, KCl, RbCl and CsCl salts into the chemical bath solution. Structural, electrical and optical properties of the alkali metal doped CdS thin films were investigated by using FE-SEM, XRD, HEMS and Uv-Vis measurements with respect to the type and amount of doped alkali metal. Na, K, Rb and Cs alkali metals were each added into the chemical bath at concentrations of 20 mM, 30 mM, 40 mM and 50 mM, respectively. So, the CdS thin films were doped with the corresponding alkali metals. The variation of the effectiveness of these dopings according to the alkali metal type and concentration was investigated. It was observed that doping with 30 mM and 40 mM concentrations affected the properties of the CdS thin film more positively compared to other concentrations, especially regardless of the alkali type, and the characteristic properties of the obtained film were improved structural and electrical.