Kuzeybatı Marmara bölgesinde satılan doğal ve kültür balıklarında nematodların araştırılması
Investigation of nematodes in natural and culture fish sold in the Northwest Marmara region
  1. Tez No: 832737
  2. Yazar: METİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Parasitology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, doğadan yakalanan bakalyaro, istavrit, kefal, lüfer, mezgit, sardalya ve tekir ile yetiştiriciliği yapılan çipura, levrek ve sarıağızda parazit olarak bulunan nematodlar araştırılmıştır. Araştırmadaki 10 tür balıkta toplamda 1010 adet balık incelenmiş, balıklardan 285 adedinde 1557 adet parazit tespit edilmiş olup, yıllık yaygınlık %28,22, ortalama yoğunluk 5,46 ve ortalama bolluk 1,54 olarak bulunmuştur. Anisakis simplex'e bakalyaro, sardalya ve tekir balıklarında rastlanılmış olup, tekirde en fazla %55,45 ile en fazla yaygınlık, 3,09 ile en fazla ortalama yoğunluk ve 1,71 ile en fazla ortalama bolluk; ikinci olarak bakalyaro'da %35 yaygınlık, 2,11 ortalama yoğunluk ve 0,74 ortalama bolluk ve üçüncü olarak ise; sardalya da %4,95 yaygınlık, 1,00 ortalama yoğunluk ve 0,05 ortalama bolluk görülmüştür. Hysterothylacium aduncum'a; istavrit, mezgit ve kefal balıklarında rastlanılmış olup, istavritte en fazla %72,55 ile en fazla yaygınlık, 9,92 ile en fazla ortalama yoğunluk ve 7,20 ile en fazla ortalama bolluk; ikinci olarak mezgitte %54,72 yaygınlık, 4,66 ortalama yoğunluk ve 2,55 ortalama bolluk ve üçüncü olarak ise; kefalde %32 yaygınlık, 7,28 ortalama yoğunluk ve 2,33 ortalama bolluk görülmüştür. Philometra saltatrix'e ise; lüferde rastlanılmış olup, lüferde %25 yaygınlık, 2,72 ortalama yoğunluk ve 0,68 ortalama bolluk görülmüştür. Yetiştiriciliği yapılan çipura, levrek ve sarıağız balıklarında nematot türü parazit tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, parasitic nematodes were investigated in wild-caught european hake, mediterranean horse mackerel, flathead grey mullet, bluefish, whiting, sardine, and surmullet, as well as in cultured sea bream, meagre, and sea bass. A total of 1010 fish were examined in 10 species of fish in the study, 1557 parasites were detected in 285 of the fish, the annual prevalence was 28.22%, the mean intensity was 5.46 and the mean abundance was 1.54. In Anisakis simplex was found in european hake, sardine, and surmullet fish, with the highest prevalence at 55.45%, the highest mean intensity at 3.09, and the highest mean abundance at 1.71; secondly, 35% prevalence, 2.11 mean intensity, and 0.74 mean abundance in european hake and third; sardine had a prevalence of 4.95%, an mean intensity of 1.00 and a mean abundance of 0.05. Hysterothylacium aduncum; was found in mediterranean horse mackerel, whiting, and flathead grey mullet, with the highest prevalence at 72.55%, the highest mean intensity at 9.92, and the highest mean abundance at 7.20; secondly, 54.72% prevalence, 4.66 mean intensity and 2.55 mean abundance in whiting, and thirdly; 32% prevalence, 7.28 mean intensity and 2.33 mean abundance were seen in flathead grey mullet. Philometra saltatrix was found in bluefish; 25% prevalence, 2.72 mean intensity, and 0.68 mean abundance were seen in bluefish. No nematode parasites were detected in seabream, seabass, or meagre that were cultured.