Fibromiyalji tanılı hastalarda uygulanan kayropraktik torakal manipülasyonun ağrı, depresyon, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of chiropractic thoracic manipulation on pain, depression, sleep and quality of life in patients with fibromyalgia
- Tez No: 832738
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE ÖNCÜ ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada fibromiyalji tanısı almış kadın bireylerde torakal bölge kayropraktik manipülasyonların ağrı şiddeti, depresyon düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız 25-45 yaşları arasındaki 50 gönüllü kadın katılımcı ile gerçekleşmiştir. Bu çalışmaya 2022-2023 yılları arasında hekim tarafından fibromiyalji tanısı konulmuş, İstanbul Kardelen Özel Eğitim Uygulama Okulu 1. Kademe'ye başvuran, fizik muayene sonucu torakal bölgede ağrı ve hareket kısıtlılığı bulunan 50 birey randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır. 25 gönüllü katılımcıdan oluşan kayropraktik tedavi grubu ve 25 gönüllü katılımcıdan oluşan kontrol grubu oluşturulmuştur. Tüm katılımcılara tedavi öncesi doldurulmak üzere Vizuel Ağrı Skalası (VAS), Yaygın Ağrı İndeksi (YAİ), Semptom Şiddet Skalası (SŞS), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Kısa Form 36 (KF-36) verilmiştir. Kayropraktik tedavi grubuna haftada 2 kez olmak üzere toplamda 3 haftalık süreçte 6 kez torakal bölge kayropraktik manipülasyonu (HVLA) uygulanırken, kontrol grubuna da haftada 2 kez olmaz üzere 3 haftalık süreçte toplamda 6 kez sham manipülasyon uygulanmıştır. Son uygulamadan 1 hafta sonra tüm katılımcılar doldurdukları ölçekleri yeniden doldurmuştur. Verilerin analizi SPSS 29.0 IB programı ile yapılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen verilerde torakal bölge kayropraktik HVLA manipülasyonların, sham manipülasyona kıyasla belirgin ve olumlu yönde ölçülebilen anlamlı farklılıklara neden olduğu görülmüştür. Torakal bölge kayropraktik manipülasyonların, fibromiyalji hastalarının yaygın ağrı bölgelerini, semptom şiddetini, ağrı ve depresyon düzeyini azalttığı; uyku ve yaşam kalitesini arttırdığı bulunmuştur. Ancak, kayropraktik manipülasyon tedavisinin etkinliğinin desteklenmesi için uzun dönem etkilerini saptayabilecek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of thoracic chiropractic high-velocity low-amplitude (HVLA) manipulations on pain intensity, depression level, sleep and quality of life in female individuals diagnosed with fibromyalgia. Our study was conducted with 50 voluntary female participants aged 25-45 years. In this study, 50 individuals who were diagnosed with fibromyalgia by a physician between 2022-2023, who applied to Istanbul Kardelen Special Education Application School 1st Level, who had pain and limitation of movement in the thoracic region as a result of physical examination were randomly divided into 2 groups. A chiropractic group of 25 volunteer participants and a control group of 25 volunteer participants were formed. All participants were given the Visceral Pain Scale (VAS), Widespread Pain Index (GPI), Symptom Severity Scale (SSS), Beck Depression Scale (BDS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Short Form 36 (SF-36) to fill out before treatment. The chiropractic treatment group received thoracic manipulation (HVLA) 6 times in a total of 3 weeks, twice a week, while the control group received sham manipulation 6 times in a total of 3 weeks, twice a week. All participants filled out the scales again 1 week after the last application. Data analysis was performed with SPSS 29.0 IB program. At the end of the stufy, it was observed that thoracic chiropractic HVLA manipulations led to significant and positively measurable differences compared to sham manipulations. It was found that thoracic chiropractic manipulations reduced the widespread pain areas, symptom severity, pain and depression levels of fibromyalgia patients, while improving sleep and quality of life. However, further studies are needed to determine the long-term effects of chiropractic manipulation treatment to support its effectiveness.