Modelling a janus particle activated by an optical potential
Optik potensiyel tarafından etkinleştirilen janus parçacığı modellenmesi
  1. Tez No: 832741
  2. Yazar: UMAR RAUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCA BIANCOFIORE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Janus parçacığı etrafındaki akış optik potansiyel altında araştırıldı. Janus parçacığını incelerken termal etkiler büyük ölçüde göz ardı edilir. Optik potansiyelin neden olduğu sıvı ısınması ihmal edilebilir düzeyde olmayabilir ancak sıvı ısınması Janus parçacığının bir ısıtma kaynağı olarak hareket etmesinden kaynaklanan nedenler göz ardı edilemez. Akış fonksiyonu yaklaşımı, etkinleştirilmiş bir Janus parçacığının davranışını modellemek için kullanılır. Çözümü sayısal olarak elde etmek için açık sonlu farklar yöntemi (FDM) kullanılır. BIL-FLOW, şirket içi bir FDM kodu, optik potansiyel altında Janus parçacığı etrafındaki akış için geliştirildi ve doğrulandı. BIL-OP, geometrik ışın yaklaşımına dayanan şirket içi bir optik modülü, geliştirildi ve doğrulandı. BIL-OP, üç boyutlu (3D) optik kuvveti hesaplamak için doğrusal cebirden yararlanır.
Özet (Çeviri)
The flow around a Janus particle under an optical potential is investigated. The thermal effects are majorly overlooked while studying the Janus particle although fluid heating caused by optical potential might negligible but the fluid heating caused due to Janus particle acting as a heating source is not negligible. The stream function approach is used to model the behavior of an activated Janus particle. The explicit finite difference method (FDM) is used to numerically obtain the solution. BIL-FLOW, an in-house FDM code is developed and validated for flow around a Janus particle under an optical potential. Additionally, The BIL-OP, an in-house optical module based on geometric ray approximation is developed and validated. BIL-OP utilizes linear algebra to calculate three dimensional (3D) optical force.