Küçük birlik muharebe modelleme simülasyonu
  1. Tez No: 76148
  2. Yazar: RAMAZAN NAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küçük birlik seviyesinde bir muharebenin, muharebe başlamadan veya muharebe anında alınması gerekli kararların alınmasına ve muharebenin istenilen doğrultuda gelişmesinin sağlanmasına destek olacak bir benzetim (simülasyon) modeli kurulmuş ve irdelenmiştir. Muharebe modellemede, hedef tesbiti, arazi modellemesi ve senaryo oluşturulması incelenmiştir. Küçük birlik seviyesinde bir muharebenin modellenmesi için bir senaryo oluşturulmuştur. Daha sonra bu senaryo Janus 6.0 muharebe modeli paket programında çalıştırılmıştır. Modelin sonuçları elde edilmiş ve çıktı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A simulation model has been set up and examined at small unit level to support the decision making process both before and during combat and to ensure the desired progression of combat. Combat models were examined in general and probabilistic combat models were introduced. Target detection, terrain modelling and scenario formation in combat modelling were examined. A scenario was set up in order to model a combat at small unit level. Later, this scenario was operated in Janus 6.0. The result of the model were obtained and an output analysis was carried out. Science code Key Words Page number Adviser