Sağlık çalışanlarında üç faktörlü yeme ölçeğiyle kronotipleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between three-factor eating scale and chronotypes in health care professionals
  1. Tez No: 832742
  2. Yazar: MISRA BESTE KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BATUHAN KENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hastanelerde hizmetlerin devamlılığının sürdürülebilmesi amacıyla nöbet ve vardiya düzeni kullanılmaktadır. Vardiyalı çalışma düzeni ile bireylerin fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarının değiştiği belirtilmektedir. Araştırmamızın amacı, sağlık çalışanlarının beslenme durumları ve kronotipleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışma Nisan-Mayıs 2023 tarihleri aralığında İstanbul ilinde, özel ve devlet hastanelerdeki 18-70 yaş aralığında olan 261 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara; Google Forms aracılığıyla genel bilgiler, Üç Faktörlü Beslenme Anketi ve Sabahçıl-Akşamcıl Anketi sorularından oluşan bir online anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to maintain the continuity of services in hospitals, shift and shift order are used. It is stated that the physical activity and eating habits of individuals change with the shift work order. The aim of our research is to examine the relationship between nutritional status and chronotypes of healthcare workers. This study was carried out on 261 healthcare workers aged between 18-70 years in private and public hospitals in Istanbul between April and May 2023. To the participants; An online questionnaire consisting of general information, Three-Factor Nutrition Questionnaire and Morning-Evening Questionnaire was applied via Google Forms.