İnguinal herninin cerrahi tedavisinde laparoskopik cerrahi açık cerrahiye üstün müdür?
In the surgical treatment of inguinal hernias, is laparoscopic surgery superior to open surgery?
- Tez No: 832763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İnguinal herni, dünyada en yaygın karşılaşılan genel cerrahi patolojilerinden biridir. İnguinal herniler toplumun %3,8'inde görülmesine rağmen ideal onarım yöntemi hala tartışılmaktadır. Bu araştırmada inguinal herni onarımında kullanılan Lichtenstein prosedürü ile TAPP yönteminin operasyon süreleri, hastanede yatış süreleri, maliyet ve ağrı, seroma, nüks gibi komplikasyonları değerlendirilip genel cerrahlar için güncel verilere dayalı öneriler sunulması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 2020 - Aralık 2022 tarihleri arasındaki 3 yıllık dönemde inguinal herni nedeniyle opere edilen 434 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Nüks inguinal herni, irredükte skrotal herni, femoral herni veya acil cerrahi gerektiren inkarsere herni hastaları çalışmadan hariç tutuldu. Bu kısıtlamalar sonucunda çalışmaya dahil edilen toplam hasta sayısı 353'tü. Bulgular: Hastalardan 233'ü laparoskopik TAPP yöntemi ile, 120'si ise açık Lichtenstein yöntemi ile opere oldu. Çalışmaya dahil edilen 353 hastanın 322 (%91,2)'si erkek, 31 (%8,7)'i kadındı ve yaş aralığı 18-88/yıl olup, ortalama yaş 55,01±16,1/yıl olarak tespit edildi. Laparoskopik cerrahi grubunun (52,9), açık cerrahidekilere (59,2) göre daha genç olduğu bulundu. Çalışmamızdaki 353 inguinal herni hastasının, 152'sinin sağ, 120'sinin sol ve 81'inin bilateral fıtığı mevcut idi. Bununla birlikte, laparoskopik cerrahi uygulanan vakalarda bilateral olma oranı, açık cerrahiye göre yaklaşık 4 kat fazla olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Inguinal hernia is one of the most common general surgical pathologies in the world. Although inguinal hernias occur in 3.8% of the population, the ideal repair method is still debated. In this study, we aimed to evaluate the operation times, hospitalisation times, costs and complications such as pain, seroma and recurrence of the Lichtenstein procedure and TAPP method used in inguinal hernia repair and to provide recommendations for general surgeons based on current data. Materials and Methods: In this study, we retrospectively analysed the data of 434 patients who underwent surgery for inguinal hernia in the Department of General Surgery of Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Hospital between January 2020 and December 2022. Patients with recurrent inguinal hernia, irreduced scrotal hernia, femoral hernia or incarcerated hernia requiring emergency surgery were excluded from the study. As a result of these limitations, the total number of patients included in the study was 353. Results: Of the patients, 233 were operated with the laparoscopic TAPP method and 120 were operated with the open Lichtenstein method. Of the 353 patients included in the study, 322 (91.2%) were male and 31 (8.7%) were female, with an age range of 18-88 years and a mean age of 55.01±16.1/year. The laparoscopic surgery group (52.9) was younger than the open surgery group (59.2). Of the 353 inguinal hernia patients in our study, 152 had right, 120 had left and 81 had bilateral hernias. However, the rate of bilateral hernias in laparoscopic surgery was approximately 4 times higher than open surgery.