Strateji ve güvenlik: Türkiye'de savunma sanayinin dönüşümü
Strategy and security: Transformation of the defense industry in Turkey
  1. Tez No: 832764
  2. Yazar: ÖMER GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tüm devletlerin ana yükümlülüklerinden biri olan güvenlik olgusu, millet bütünlüğü ve vatan güvenliğinin sağlanmasıdır. Günümüzde ülkeler, ülke güvenliğini ve ulus bütünlüğünü bozmaya yönelik hem içerden hem de dışardan oluşabilecek tüm tehditlere karşı, stratejik konumlarını da dikkate alarak savunma sanayilerini ve stratejilerini geliştirmektedirler. Bu bağlamda süreklilik arz etmesi gereken savunma sanayii ise, bir ulusun güvenliğinin sağlanması için ihtiyaç duyulan tüm savunma araçlarının tasarımını oluşturan, değişmekte olan çağa ayak uydurmak için yenilenen ve kendisini geliştiren, her türlü teçhizatı üreten kuruluşlar ve işletmeler topluluğudur. Türkiye Cumhuriyeti, küreselleşen dünyada sahip olduğu coğrafi yapısı ve jeopolitik konumu itibarıyla dış tehditlere karşı kendi istikrarını sağlayıcı ve yıldırıcı bir güce sahip olma ihtiyacı sebebiyle, değişen ve gelişen çağa ayak uydurarak, ülkenin ekonomik refahına zarar vermeden, güçlü ve gelişmiş savunma silahlarına ve milli güç unsurlarına sahip olmak zorundadır. Çalışmanın konusunu strateji, güvenlik ve savunma sanayisinin dönüşümü oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Çalışma gerek ülke içinden gerekse ülke dışından kaynaklanan güvenlik sorunlarının Türk savunma sanayisinin 2000 yılından sonraki gelişimine katkılarının incelenmesini amaçlanmaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafya ve stratejik konumu sebebi ile maruz kaldığı güvenlik sorunlarının neler olduğu çalışmanın dördüncü bölümünü oluşturmuş ve detaylı bir şekilde incelenmiştir. Son bölümde ise 2000 yılından sonra savunma sanayisinde yaşanan gelişmeler incelenmiş ve Türkiye'nin maruz kaldığı güvenlik sorunlarının, ülkemizin savunma alanındaki yatırımlarının ve çalışmalarının yönünü belirleyen, mevcut konumuna ulaşmasında en önemli etken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
All states' primary obligations are to ensure security, national integrity, and homeland security. Today, countries develop their defense industries and strategies, taking into account their strategic positions, against all threats that may arise from both inside and outside to disrupt national security and integrity. In this context, the defense industry, which should be continuous, is a collection of organizations and businesses that design all the defense tools needed for the protection of a nation's sovereignty, renew it to keep up with the changing age, develop itself, and produce all kinds of equipment. Due to its geographical structure and geopolitical position in the globalizing world, the Republic of Turkey must have strong and advanced defense weapons and national power elements to be a dissuasive force against external threats and to stabilize them. And also shouldn't harm the economic welfare of the country while doing so. The subject of the study is the transformation of strategy, security and defense industry. A qualitative research method was used in the study. The aim of the study is to examine the contribution of security problems arising from both inside and outside of the country to the development of the Turkish defense industry after 2000. In the first part of the study, the Introduction and the Conceptual Framework are included in the second part. Strategy, security, and defense industry are explained in detail in this section. In the third part, the establishment, development process, and important milestones of the Turkish defense industry from the historical process to the present are discussed and its effects on the defense industry policies today are analyzed. The security problems that our country is exposed to due to its geography and strategic location, constituted the fourth part of the study and examined in detail. In the last part, the developments in the defense industry after 2000 were examined and it was concluded that the security problems that Turkey was exposed to were the most important factor determining the direction of our country's investments and activities in the field of defense and reaching its current position.