Rekreatif bir etkinlik olarak fitness ve pilates egzersizi yapan bireylerde ototelik kişilik ve egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Examining autotelic personality and exercise addiction in individuals engaging in fitness and pilates exercise as a recreational activity
- Tez No: 832768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı fitness ve pilates salonlarında egzersiz yapan bireylerin ototelik kişilik ve egzersiz bağımlılıkları durumlarının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Afyonkarahisar'da yaşayan fitness ve pilates salonlarında egzersiz yapan 146 (%47,6)'sı erkek, 161 (%52,4)'i kadın toplam 307 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Egzersiz Bağımlılık Ölçeği ve Ototelik Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde ölçeklerin normallik değerleri incelendiğinde Çalışmadan elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma ile kategorik değişkenler için frekans ve yüzde analizi ile verilmiştir. Ölçeklerden elde edilen skorların kategorik değişkenlere göre karşılaştırılmasında iki grup içeren kategorik değişkenler için bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla grup içeren kategorik değişkenler için Varyans Analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analizler SPSS programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the levels of autotelic personality and exercise addiction among individuals exercising in fitness and pilates centers. The research sample consists of a total of 307 individuals, with 146 (47.6%) males and 161 (52.4%) females, who exercise in fitness and pilates centers in Afyonkarahisar. The data collection instruments used in the research include a Personal Information Form, Exercise Addiction Scale, and Autotelic Personality Scale. When examining the normality values of the data obtained from the research, the descriptive statistics of the data are presented with the mean and standard deviation for numerical variables, and frequency and percentage analysis for categorical variables. Independent samples t-test is used for comparing the scores obtained from the scales according to categorical variables containing two groups, while Analysis of Variance (ANOVA) is used for categorical variables containing three or more groups. To determine the differences between groups, the Tukey test is applied as a post hoc multiple comparison test after the ANOVA. The relationships between the sub-dimensions of the scales are examined using Pearson correlation analysis.