Türkiye'de azınlık çalışmaları bibliyografyası; Ermeni ve Rumlarla ilgili lisansüstü tezlerin incelenmesi 2000-2022
Bibliography of minority studies in Turkey; Analysis of postgraduate theses on Armenians and Greeks 2000-2022
- Tez No: 832822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu yüksek lisans tezinde; Türkiye'de 2000-2022 yılları arasında Ermeniler ve Rumlarla ilgili yazılmış olan lisansüstü tezlerin geniş bir perspektifte analiz edilmesi ile detaylı bir değerlendirme ortaya konmak istenmiştir. Bu doğrultuda 2000 sonrasında yazılan tezlerin konularının ve yazıldıkları dönemin koşullarının ne denli etkili olduğunun anlaşılması adına 1980-2000 yılları arasında yazılan tezler de analize dahil edilmiştir. Bu nedenle çalışmanın verileri iki zaman periyoduna ayrılmışlardır. Burada amaç 2000 sonrasındaki değişimin akademik çalışmaları ne kadar değiştirdiğinin anlaşılması ve 1980 sonrası geliştirilen politikaların 2000'lerde akademik çalışmalara yansımalarının görülmesidir. Çalışmanın örneklem grubunu oluşturan Ermeni ve Rumları konu alan 942 lisansüstü tez nitel ve yorumlayıcı bir perspektifte ele alınmıştır. Bu doğrultuda, tezlerin temaları, konuları, tanımsal özellikleri ve künye bilgileri ilişkisel ve karşılaştırmalı analizler ile incelenmiştir. Çalışmanın analizleri, MAXQDA 2022 Analytics Pro ile yapılmış ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda; belirlenen konular dahilinde 2000 sonrasında yazılan tezlerin, 2000 öncesine göre 10 katından daha fazla olduğu, her iki zaman periyodunda da aynı konu ve alanlarda yoğunlukla çalışmalar yapıldığı ancak 2000 sonrasında Ermeni ve Rum algısına yönelik çalışmalara da yer verildiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; tezlerin yazıldıkları alanların daha çeşitli hale getirilmesi, sosyal hizmet alanında çalışmaların arttırılması ve yetkili kurumlar aracılığı ile bu alanda çalışmaların arttırılmasına yönelik projeler geliştirilmesi önerilebilmektedir
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, it is aimed to present a detailed evaluation by analyzing the graduate theses written on Armenians and Greeks in Turkey between 2000 and 2022 in a broad perspective. In this direction, theses written between 1980 and 2000 were also included in the analysis to understand how effective the subjects of the theses written after 2000 and the conditions of the period in which they were written were. For this reason, the data of the study are divided into two time periods. The aim here is to understand how much the change after 2000 has changed academic studies and to see the reflections of the policies developed after 1980 on academic studies in the 2000s. The 942 graduate theses on Armenians and Greeks, which constitute the sample group of the study, were analyzed in a qualitative and interpretive perspective. Accordingly, the themes, topics, descriptive features and colophon information of the theses were analyzed through relational and comparative analyses. The analysis of the study was conducted with MAXQDA 2022 Analytics Pro and content analysis method was used. As a result of the data obtained; it was determined that the number of theses written after 2000 within the determined subjects was more than 10 times higher than before 2000, and that studies on the same subjects and fields were intensively conducted in both time periods, but after 2000, studies on Armenian and Greek perception were also included. According to the results of the study, it can be suggested to diversify the areas in which these are written, to increase studies in the field of social work and to develop projects to increase studies in this field through authorized institutions.