Okul öncesi öğretmenlerinin metabilişsel farkındalık düzeyine göre sınıf içi öğretimin planlanması, uygulanması ve yönetimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of preschool teachers' opinions on planning, implementation and management of in-class teaching according to the level of metacognitive awareness
- Tez No: 832823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; okul öncesi öğretmenlerinin metabilişsel farkındalık düzeylerine göre sınıf içi öğretimin planlanması, uygulanması ve yönetimine ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Belirtilen amaca ulaşmak için nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanılmasına imkân sağlayan karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Karma yöntem tipolojilerinden sıralı açıklayıcı karma desenden yararlanılmıştır. Araştırma sırasında 2022-2023 eğitim-öğretim yılında MEB'e bağlı kamu kurumlarında çalışan, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklemeye göre seçilen 60 okul öncesi öğretmeniyle birlikte çalışılmıştır. Öncelikle nicel verilerin analizini sağlamak amacıyla araştırmaya katılan öğretmenlere Sınıf İçi Öğretimin Planlanması, Uygulanması ve Yönetimine İlişkin Metabilişsel Farkındalıklar Ölçeği (PUY-MFÖ) uygulanmıştır. Ölçek Google formlar aracılığıyla öğretmenlere uygulanmıştır. Ölçek maddelerinin dışında yaş, eğitim bilgisi gibi sorularda öğretmenlere yöneltilmiştir. Daha sonra nitel veriler için ölçek sonucunda alınan puanlara göre 12 öğretmen seçilmiştir. Seçilen öğretmenler alt, üst ve orta metabilişsel farkındalık düzeylerini temsil edecek şekilde 4'er kişilik gruplara ayrılmıştır. Gruplandırılan öğretmenlerle birebir görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler esnasında yarı yapılandırılmış sorular öğretmenlere yöneltilmiştir. Verilen cevaplar analiz edilerek okul öncesi öğretmenlerinin sınıf içi öğretimin planlanması, uygulanması ve yönetimine ilişkin görüşlerinin metabilişsel farkındalık düzeylerine, yaşa, eğitim seviyesine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Nicel veriler analiz edilirken, SPSS programına veriler aktarılarak betimsel istatistik, normallik testi, t-testi ve anova gibi analizler yapılmıştır. Nitel verilerin analiz sürecinde ise yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin verileri aracılığıyla tümevarımsal içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ölçekten alınan puanların analizleri doğrultusunda; okul öncesi öğretmenlerinin metabilişsel farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin metabilişsel farkındalık düzeylerinin eğitim durumuna göre anlamlı olarak farklılaşmadığı gözlemlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin metabilişsel farkındalık düzeylerinin yaşa göre anlamlı bir şekilde değişmemektedir. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşme sorularının analizleri sonucunda; araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli ve bütüncül gelişim alanlarını destekleyen, esnek bir eğitim anlayışı benimsediği belirlenmiştir. Ulaşılan sonuçlar, mevcut literatür desteğiyle derinlemesine tartışılmış ve bu bağlamda gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is examine the opinions of preschool teachers regarding the planning, implementation and management of classroom teaching according to their metacognitive awareness levels. To achieve the stated purpose, a mixed research method was used, which allows the use of qualitative and quantitative methods together. Sequential explanatory mixed design, one of the mixed method typologies, was used. During the research, 60 preschool teachers working in public institutions affiliated with the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year, selected according to criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, were studied. First of all, in order to analyze the quantitative data, the Metacognitive Awareness Scale for the Planning, Implementation and Management of Classroom Teaching (PUY-MFÖ) was applied to the teachers participating in the research. The scale was applied to teachers via Google forms. Apart from the scale items, questions such as age, seniority, and educational information were asked to the teachers. Then, 12 teachers were selected for qualitative data based on the scores obtained as a result of the scale. The selected teachers were divided into groups of 4 to represent lower, upper and middle metacognitive awareness levels. One-on-one interviews were held with the grouped teachers. Semi-structured questions were asked to the teachers during the interviews. By analyzing the answers given, it was investigated whether the opinions of preschool teachers regarding the planning, implementation and management of classroom teaching differ according to their metacognitive awareness levels, age and education level. While analyzing quantitative data, analyzes such as descriptive statistics, normality test, t-test and anova were performed by transferring the data to the SPSS program. In the analysis process of qualitative data, inductive content analysis method was used through the data of semi-structured interviews. In line with the analysis of the scores obtained from the scale; It was concluded that preschool teachers' metacognitive awareness levels are high. It was observed that the metacognitive awareness levels of preschool teachers did not differ significantly according to educational status. Preschool teachers' metacognitive awareness levels do not change significantly according to age. Additionally, as a result of the analysis of semi-structured interview questions; It was determined that the preschool teachers who participated in the research adopted a flexible educational approach that supports child-centered and holistic development areas. The results obtained were discussed in depth with the support of the existing literature and necessary suggestions were presented in this context.