İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine yüksekten düşme nedeniyle başvuran hastaların analizi
Analysis of falls from height that admitted to İnonu Univercity emergency service
  1. Tez No: 457457
  2. Yazar: KASIM TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EDİZ SARIHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, yüksekten düşme nedeniyle acil servisimize başvuran hastaların demografik özelliklerini incelemek ve bunların mortalite ve morbidite üzerindeki etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne, 01.11.2011 ile 01.11.2014 tarihleri arasında yüksekten düşme nedeniyle başvuran 460 hastanın bilgileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Olguların cinsiyet, vital bulgular, yaş aralıkları, düşme nedeni, düşme yüksekliği, düşme yeri, düşme zemini, düşme olguların aylara göre dağılımı, olay oluş saatleri, olguların etkilenen bölgeleri ve yaralanması, taburculuk-yatış durumu, yattığı klinik, RTS, CRAMS, AIS, ISS, NISS, TRISS ve GKS parametreleri incelendi. Bulgular: 460 vakanın 26'sı(%5.7) öldü, 434'ü(%94.3) ise şifa ile taburcu oldu. Olguların 292'si (%63.5) erkek, 198'i (%36.5) ise kadındı. Çalışmamızda tüm olguların yaş ortalaması 27±24.99, ölenlerin yaş ortalaması 55.27±26.46, yaşayanların yaş ortalaması ise 25.07±23.88 olarak tespit edildi. En küçük hasta 1 yaşında, en büyüğü ise 88 yaşındaydı. Vakaların %92.2'si dikkatsizlik sonrası kaza nedenli, %8.1'i iş kazası ve %1.7'si ise intihar nedenli yüksekten düşmeydi. 385 olgu sert zemine düşerken 75 olgu yumuşak zemine düşmüştü. Olgular en fazla 12.01-18.00(%45.2) saatleri arasında düşmüştü. Vakaların yarısından fazlası(%57.4) mayıs, haziran, temmuz, ağustos aylarında görüldü. Hastalar en fazla balkondan(%24.3), sonrasında ise merdivenden(%22.8) düşmüş. Düşme yüksekliğine bakıldığında ise en fazla düşme 1.1-4 metre aralığında olmuş. En fazla ölümde 10 kişi ile yine aynı aralıkta görüldü. Travmadan en fazla etkilenen bölge cilt ve cilt altı iken onu baş-boyun ve ekstremiteler takip etti.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to survey the demographic characteristics of patients fell from height and determine their effects on mortality and morbidity. Materials and Method: We researched retrospectively the demographic properties of 460 patients who came to the Inonu University Faculty of Medicine Emergency Service between November 2011 and November 2014 because of fall from height. The parameters such as age gender, vital signs, reason of fall, fall height, fall location, fall ground, date, time, lesions' locations, admission and admission department, RTS, CRAMS, AIS, ISS, NISS, TRISS and GKS were written down. Results: In our study, 460 patients were counted, 26(5.7%) patients of them died and 434(94.3%) patients discharged from hospital after recovery. 292(63.5%) of them were male and 198(36.5%) were female. Overall mean of age distribution was 27±24.99, died patients' mean was 55.27±26.46 and surviving patients' mean was 25.07±23.88. The younger patient was 1 year old and the oldest was 88 years old. 92.2% of ceses were unexpected accidental falls, 8.1% were workplace accidents and 1.7% were suicidal falls. 385 patients fell on hard ground and 75 patients on soft ground. Falls mostly were seen (45.2%) between 12.01-18.00 o'clock. More than half of cases(57.4%) occured in the May,June, July, August months. Patients fell from balcony(24.3%) mostly and then stairs(22.8%) secondarily. When we looked height of fall, we determined 1.1-4 meters as highest number of falls and also 10 deaths at the same interval as mostly. Skin and subcutanous tissue was mostly affected body region then head-neck and extremities sequentially.