Making product recommendations by analysing data: Application in an FMCG company
Veri analizi yaparak ürün önerisinde bulunmak: Bir FMCG şirketinde uygulama
- Tez No: 832868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Hızlı tüketim ürünleri sektörü içerisinde yer alan firmaların satışlarının analiz edilmesi müşterinin davranışlarının anlaşılması, talep tahminlemesi, yeni ürün tasarlanması, rakip analizlerinin yapılması gibi konularda önemlidir. FMCG şirketleri müşterileriyle yakın ilişkiler kurabilmek için geniş satış ekiplerine sahiptir. Bu nedenle günümüzde marka bilinirliği ve şirket satışlarını arttırmak, yeni satış stratejileri oluşturmak için satış ekibi tarafından satışları takip etmek önemli hale gelmiştir. Özellikle tüketimin gittikçe arttığı ve müşteri sadakatinin azaldığı bu dönemlerde hızlı tüketim ürünleri sektöründe artan rekabet ve ürün çeşitliliği firmalara ürünlerinin düzenli ve devamlı satışı için farklı kanallar ve stratejiler geliştirmeleri gerektiği konusunda önemli bir alan oluşturmaktadır. Tüketicilerin hangi ürünlere baktıkları, hangi ürünleri satın aldıkları, ürünü satın alana kadar geçirdikleri süre gibi verilerle, ileride oluşabilecek fırsatlarla ilgil tahminleme yapılabilir. Bu çalışmada hızlı tüketim ürünleri sektörü içerisinde yer alan bir firmanın tüketici verilerini kendi iç datasıyla beraber analiz ettiğinde satışlarını arttırmak ve iç süreçlerini düzenlemek konusunda yardımcı olabilecek bir sistem oluşturulması amaçlanmıştır. Örnek bir veri seti oluşturulmuş ve geliştirlen modelde satışın arttırılması, iç süreçlerin geliştirilmesi konusunda oluşturulan modelin hızlı tüketim ürünleri sektöründe yer alan firmalar için değerli olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is important to analyse sales such as to understand customer behaviours, determine new product design, sales strategies, and forecasting in Fast Moving Consumer Goods (FMCG) sector. FMCG companies have large sales teams to have a close relationship with their customers. Because of this reason, following sales has become important to improve brand awareness, company sales, and create new sales strategies for the company by the sales team. Especially these days, there are lots of product launches in the market. Increasing product diversity gives rise to customer loyalty is decreasing. That creates a large area to improve new channels, strategies, and analysing of competitors for companies. To create new strategies customer behaviours data such as which products customers buy and see, the time customers spend in shopping, and how often they buy the product have given information for forecasting. This project, it is aimed to create a recommendation system using customer behaviour data with internal company data for increasing sales and improving internal operations in FMCG companies. A sample data set has been created and it has been seen that the model for increasing sales and enhancing internal processes could be valuable for companies in the FMCG sector.