Geleneksel medyadan yeni medyaya belgesel filmde anlatı ve görüntü yapısının analizi
Analysis of narrative and image structure in documentary film from traditional media to new media
  1. Tez No: 832873
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇELİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SÜNBÜL OLGUNDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Belgesel filmin doğuşu sinemanın ilk dönemlerine dayanmaktadır. Flaherty'in 1922 yapımı Kuzeyli Nanook belgeseli birçok sinema tarihçisi tarafından ilk belgesel film olarak kabul edilmektedir. Sinema tarihinin ilk filmlerine bakıldığında aynı zamanda belgesel filmin kodlarını taşıdığını söylemek mümkündür. Teknolojiye bağlı olarak bu alanda kullanılan ekipmanların gelişmesi ve bunun yanı sıra sinemadaki yeni yönelimler çeşitli film türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak zaman içinde belgesel, kurmaca, canlandırma gibi farklı film türleri arasındaki sınırlar giderek belirsizleşmeye başlamış ve türler arası geçişkenlik artmıştır. Bu bağlamda sinemadaki gerçekçi akım yönetmenlerinin belgeselin biçimi üzerine farklı görüşler ortaya koyduğu görülmektedir. Belgesel filmi diğer film türlerinden ayıran gerçeklik olgusu günümüzde sorgulanmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra yeni medya araçlarının ortaya çıkması ve izleyici beklentisi belgesel filmin dönüşümünde etkili olmaktadır. Tez kapsamında örneklem grubuna alınan geleneksel medya ve yeni medyada yayınlanan belgeselleri niteliksel içerik analizi yöntemiyle belli kategoriler doğrultusunda incelenmektedir. Bu bağlamda tez kapsamına TRT Belgesel kanalı ve Netflix'te yayınlanan belgeseller örneklem grubuna dahil edilmiştir. Bu doğrultuda İncelenen belgesellerin anlatı yapısı bakımından benzerlik ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra belgesellerin diğer film türleriyle olan ilişkisi de incelenerek günümüzde belgesel filmin geçirdiği değişim ve dönüşümün ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The introduction of documentary film is based on the early periods of cinema. Flaherty's 1922 documentary Nanook of the North is considered by many cinema historians as the first documentary film. When the first films in the history of cinema are considered, it is possible to suggest that they also carry the codes of the documentary film. Depending on the technology, the development of the equipment used in this field as well as the new trends in cinema led to the emergence of various film types. Accordingly, the boundaries between different types of films such as documentary, fiction, animation began to become increasingly ambiguous over time, and transitivity between the film types increased. In this context, it is seen that realistic current directors in cinema put forward different opinions on the form of the documentary. The fact of reality that distinguishes documentary film from other film types continues to be questioned today. Besides, the emergence of new media tools and audience expectation are effective in the transformation of the documentary film. As part of the thesis, the documentaries broadcast in traditional media and new media included in the sample group were analyzed in accordance with certain categories by qualitative content analysis method. In this regard, the documentaries broadcast on the TRT Documentary TV channel and Netflix were included in the sampling group. Thus, the similarities and differences of the analyzed documentaries in terms of narrative forms were analyzed and discussed. Additionally, the changes and transformation of documentary films from past to present by examining the relationship of documentaries with other film genres were investigated.