Dijital radyo yayıncılığı bağlamında yerel radyolar: Erzurum örneği
Local radios in the context of digital radio broadcasting: Erzurum example
- Tez No: 669597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kitle iletişim araçları içerisinde önemli bir yere sahip olan radyo, dijitalleşen iletişim bağlamında gelişim ve değişim gösteren bir özelliğe sahiptir. Yeni medya kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok alanda olduğu gibi geleneksel medyadan dijital medyaya dönüşüm ivme kazanmıştır. Radyo alanında da bu dönüşüm son dönemde dikkat çekmektedir. Dijitalleşmeyle birlikte başta ulusal radyolar olmak üzere bölgesel ve yerel radyoların da çağa ayak uydurma çabası içine girdikleri görülmektedir. Yerel radyo yayınları, gelişen teknoloji sayesinde özellikle içerisinde bulunduğu coğrafyanın sosyal ve kültürel özelliklerini o coğrafya dışındaki hedef kitlelere ulaştırmaktadır. Köklü bir yerel medya geçmişine sahip Erzurum ilinde yerel radyoların azımsanamayacak bir etki alanına sahip olduğu görülmektedir. Bu radyolarda dijital dönüşümün teknik ve fiziksel anlamda henüz başlangıç düzeyinde olduğu söylenebilir. Buna rağmen dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğu ve düzenlemelerin geç kalınmadan yapılması gerektiği yönündeki kanaatlerin egemen olduğu da görülmektedir. Bu çalışma, dijitalleşme sürecinde Erzurum'daki radyo istasyonlarının dönüşüm çabaları incelenmektedir. Erzurum'da aktif yayın yapan yerel radyo istasyonlarının dijital dönüşüm sürecine nasıl yaklaştıkları, bu kapsamda neler yapıldığı ve dönüşüm sürecinin hangi aşamasında yer aldıkları ele alınmaktadır. Katılımlı gözlem ve derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak gerçekleştirilen araştırma Erzurum yerel radyolarının dijitalleşme sürecine uyumlanma çabalarının anlaşılmasına yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Radio, which has an important place in the mass media, has a feature that develops and changes in the context of digitalized communication. With the introduction of the concept of new media into our lives, as in many areas, the transformation from traditional media to digital media has gained momentum. This transformation in the field of radio has been attracting attention recently. Along with digitization, regional and local radios, particularly national radios, have also entered an effort to keep pace with the age. Local radio broadcasts, with technology evolving, bring the social and cultural aspects of the geography to audiences outside of that geography. In Erzurum, a city with a long history of local media, it appears that local radios have a domain that cannot be reduced. In these radios, digital transformation is still at the entry level, technically and physically. However, it appears that digital transformation is inevitable and that regulations must be made without delay. The study examines the transformation efforts of radio stations in Erzurum during the digitalization process. Erzurum discusses how local radio stations are approaching the process of digital transformation, what is being done and what stage of the transformation process they are involved in. The research, carried out using the participatory observation and in-depth interview technique, is aimed at understanding the efforts of local Erzurum radios to align with the digitalization process.