Primer dismenorede tetik nokta masajı ve germe egzersizlerinin menstruasyon belirtileri, ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of trigger point massage and stretchingexercises on menstruation symptoms, pain intensity andquality of life in primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 832888
  2. Yazar: ZEYNEP İREM KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Primer dismenore, öncelikle genç kadınları etkileyen, günlük aktiviteleri engelleyen, iş verimi kaybına neden olan ve yaşam kalitesini düşüren kronik bir sağlık durumudur. Bu kontrollü çalışmada, primer dismenore tanısı almış hastalara uygulanan tetik nokta masajı ve germe egzersizlerinin ağrı şiddeti, menstruasyon belirtileri ve yaşam kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmaya Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde primer dismenore tanısı ile takip edilen 45 kadın katılmıştr. Katılımcılar,“germe”,“germe ve tetik nokta”ve“kontrol”grubuna ayrıldılar. Tedavi öncesi ve sonrasında toplam iki kez yapılan menstrual ağrı şiddeti değerlendirilmesinde“Vizüel Analog Skala”, menstrual semptom şiddetinin değerlendirilmesinde“Menstruasyon Belirti Ölçeği”ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde“SF-36”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary dysmenorrhea (PD) is a chronic health condition that affects primarily young women and interferes with daily activities, causes loss of work productivity, and reduces quality of life. In this controlled study, the effects of trigger point massage and stretching exercises applied to patients diagnosed with primary dysmenorrhea on pain severity (Visual Analog Scale), menstrual symptoms (Menstruation Symptom Scale) and quality of life (SF-36) were investigated. Forty-five women who were followed up with the diagnosis of Primary Dysmenorrhea in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Elazig Fethi Sekin City Hospital. Participants were randomly assigned to exercise, exercise+trigger point, and control groups using a computer-generated randomization list. The“Visual Analog Scale”was used to evaluate the severity of menstrual pain,“Menstruation Symptom Scale”was used to evaluate the severity of menstrual symptoms, and“SF-36”was used to evaluate the quality of life.