Assessment of tunnel stability and determination of tunnel support systems for a segment (km:90+222.10-93+435.70) of Afyonkarahisar – Burdur railway line
Afyonkarahisar – Burdur demiryolu hattının bir kesimi (km: 90+222.10-93+435.70) için tünel stabilite değerlendirmesi ve tünel destek sistemlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 832890
  2. Yazar: NAZLI DENİZ TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Afyonkarahisar – Burdur Demiryolu, Eskişehir – Kütahya – Antalya Demiryolu ve Zafer Havalimanı bağlantısında yer almaktadır. Afyonkarahisar – Burdur Demiryolu Projesi kapsamındaki sekiz tünelin altıncısı olarak 90+222,10–93+435,70 kilometreleri arasında bir tünel yapılması planlanmaktadır. Tünelin uzunluğu 3213,6 m ve genişliği 13,30 m'dir. Bu tezde, Afyonkarahisar – Burdur Demiryolu hattındaki Tünel-6'nın kaya kütle sınıflandırılması yapılmış, mühendislik parametreleri ve destek sistemleri belirlenmiştir. Tünel boyunca ana litoloji kireçtaşıdır. Tünel-6 giriş portalı, tünel ekseni ve çıkış portalı olarak 3 kritik kesime ayrılmıştır. Tünel boyunca kaya kütlesinin sınıflandırılması için kaya kütle sınıflandırma sistemleri (RMR, GSI, Q ve NATM) kullanılmış ve kaya kütle dayanım parametreleri ve uygun destek sistemleri belirlenmiştir. NATM sınıfı tünel boyunca B3 olarak belirlenmiştir. B3 sınıfı için 28 mm çapında 6 m uzunluğunda kaya bulonu, 20 cm kalınlığında püskürtme beton, çift katmanlı çelik hasır, I160 tipi iksa ve 4 m uzunluğunda süren önerilmiştir. Belirlenen destek sistemlerini doğrulamak için RS2 yazılımı kullanılarak sayısal analizler yapılmıştır. Sayısal analizler sonucunda, uygulanan destek sistemleri ile tüneldeki deformasyonlar kabul mertebelerdedir.
Özet (Çeviri)
Afyonkarahisar – Burdur Railway is located at the connection of Eskişehir – Kütahya – Antalya Railway and Zafer Airport. A tunnel is planned to be constructed as sixth of the eight tunnels within the scope of Afyonkarahisar – Burdur Railway Project between the kilometers of 90+222.10 – 93+435.70. The length and width of the tunnel is 3213,6 m and 13,30 m respectively. In this thesis, classification of the rock mass and determination of engineering parameters and support systems of the Tunnel-6 in Afyonkarahisar – Burdur Railway line were carried out. The main lithology along the tunnel is limestone. Tunnel-6 was divided into 3 critical sections as entrance portal, tunnel axis and exit portal. Rock mass classification systems (RMR, GSI, Q and NATM) were used for classification of rock mass along the tunnel and rock mass strength parameters and appropriate support systems were determined. NATM class was determined as B3 along the tunnel. Rock bolt with a diameter of 28 mm and a length of 6 m, shotcrete with 20 cm thickness, double layer wire mesh, I160 type steel rib and forepole with a length of 4 m were suggested for the tunnel for B3 class. In order to verify the determined support systems, numerical analyses were performed by using RS2 software. As a result of the numerical analyses, deformations in the tunnel are found to be acceptable with the applied supports.