Smart grid - the future of cities
Akıllı şebekeler - şehirlerin geleceği
  1. Tez No: 832915
  2. Yazar: PARHAM EBRAHIM TEHRANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İklim değişikliğiyle mücadele etmek ve fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak için acil küresel ihtiyaç göz önüne alındığında, yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edilmesi oldukça umut verici bir çözüm olarak ortaya çıktı. Bu yüksek lisans tezi, bir şehri tamamen fosil yakıt bağımlılığı olmadan sürdürmek için yenilenebilir kaynakları, özellikle hidroelektrik barajları, güneş panelleri ve rüzgar çiftliklerini birleştirmenin pratikliğini incelemeye ve doğrulamaya çalışır. MATLAB, böyle bir entegre yenilenebilir enerji sisteminin verimliliğini etkili bir şekilde simüle eden ve kanıtlayan bir matematiksel model oluşturmak için sağlam bir araç olarak kullanılır. MATLAB modelinden elde edilen sonuçlar, şehrin enerji ihtiyacının fosil yakıtlara dayanmadan karşılanmasının mümkün olduğunu göstermektedir. Bu projenin sonucu, şehirlerin geleceği için sürdürülebilir enerjiye ulaşmak için yenilenebilir kaynakların entegrasyonuna dair değerli bir fikir sunuyor. Sonuç olarak, bu araştırma daha yeşil ve daha esnek bir enerji altyapısına geçişe katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Given the pressing global need to combat climate change and reduce reliance on fossil fuels, integrating renewable energy sources has emerged as a highly promising solution. This master's thesis endeavours to examine and validate the practicality of merging renewable resources, specifically hydroelectric dams, solar panels, and wind farms, to sustain a city entirely without fossil fuel dependency. MATLAB is employed as a robust tool to construct a mathematical model that effectively simulates and substantiates the efficiency of such an integrated renewable energy system. The results obtained from the MATLAB model demonstrate the feasibility of sustaining the city's energy requirements without relying on fossil fuels. The outcome of this project offers a valuable insight into the integration of renewable resources for achieving sustainable energy for the future of cities. Ultimately, this research contributes to the transition towards a greener and more resilient energy infrastructure.