Balıkçı gemileri egzoz emisyonlarının gemi üzerindeki hava kalitesine etkisi
The effect of fishing vessels exhaust emissions on the air quality on the vessel
  1. Tez No: 832916
  2. Yazar: ÖZKAN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İskenderun Körfezi'nde 2018-2022 yılları arasında veriler değerlendirilerek gerçekleştirilen bu tez çalışması, bölgede faaliyet gösteren trol ve gırgır balıkçı gemilerinin emisyon miktarlarını detaylı bir şekilde analiz etmeyi hedeflemiştir. Buna göre, bu dört yıllık süre zarfında altı farklı bölgede detaylı emisyon tahminleri yapılmış ve sonuçlar yıllık bazda detaylandırılmıştır. Analiz edilen veriler, özellikle gırgır balıkçılığında emisyon miktarlarında belirgin bir düşüş olduğunu göstermiştir. Trol balıkçılığına göre daha belirgin olan bu düşüş, bölgenin balıkçılık dinamiklerinde yaşanan değişikliklerin bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Bölgesel analizlere bakıldığında İskenderun ve Arsuz arasındaki trol balıkçılığı faaliyetlerinin, özellikle Dörtyol açıklarındaki gırgır balıkçılığına göre daha dominant bir konumda olduğu tespit edilmiştir. Tezin ikinci aşamasında ise, toplamda 10 balıkçı gemisi (7 trol, 3 gırgır) detaylı olarak incelenmiştir. Bu gemilerin farklı operasyon aşamalarında (Liman manevrası, seyir, mola ve vira trol balıkçılığı çekimi) gerçekleştirilen emisyon ölçümleri, geminin değişik bölgeleri için (güverte, kaptan köşkü, yemekhane, kamaralar ve makine dairesi) ayrı ayrı değerlendirilmiştir. v Yapılan bu ölçümlerde, özellikle rüzgârın ters yönünde olan durumlarda gemi güvertesinde çalışan personelin yüksek miktarda karbonmonoksit gazına maruz kaldığı belirlenmiştir. Ayrıca, bazı gemilerin makine dairesindeki karbonmonoksit seviyelerinin, uluslararası standartlar dâhilinde insan sağlığı için kabul edilebilir limitlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, balıkçı gemisi çalışanlarının maruz kaldığı potansiyel sağlık riskleri açısından büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak, bu tez çalışmasının sonuçları, İskenderun Körfezi'nde balıkçılık faaliyetlerinin çevresel ve sağlıkla ilgili etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, bölgedeki balıkçılık dinamikleri ve yönetimi hakkında kritik bilgiler sunarak, sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarının teşvik edilmesi için bilimsel bir temel oluşturmaktadır. Bu çalışma hem bölgesel hem de ulusal düzeyde balıkçılık politikalarının şekillendirilmesi adına değerli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the İskenderun Bay, between the years 2018-2022, this thesis work was carried out by evaluating the data to comprehensively analyze the emission levels of trawl and purse seiner fishing boats operating in the region. Accordingly, during this four-year period, detailed emission estimates were made for six different regions, and the results were elaborated annually. The analyzed data indicates a significant reduction in emission amounts, particularly in purse seiner fishing. This noticeable reduction, more evident than in trawling, is perceived as a consequence of the changes in the fishing dynamics of the region. When regional analyses are reviewed, trawling activities between İskenderun and Arsuz are determined to be more dominant compared to the purse seiner fishing near Dörtyol. In the second phase of the thesis, a total of 10 fishing boats (7 trawlers, 3 purse seiners) were examined in detail. The emission measurements taken during the different operational phases of these ships (harbor maneuvering, cruising, breaks, and trawling) were evaluated separately for various parts of the vessel, including the deck, captain's bridge, dining hall, cabins, and the engine room. vii These measurements revealed that, especially in situations where the wind direction is adverse, crew members working on the ship's deck are exposed to high levels of carbon monoxide. Furthermore, it was observed that the carbon monoxide levels in some ships' engine rooms exceed internationally accepted limits, posing potential health risks. In general, the results of this thesis work provide a detailed insight into the environmental and health-related impacts of fishing activities in the İskenderun Bay. At the same time, by offering critical data about the region's fishing dynamics and management, it lays a scientific foundation for promoting sustainable fishing practices. This research serves as a valuable reference for shaping fishing policies at both regional and national levels